Piątek, 29 września 2023r. | Imieniny: Michala, Gabriela, Rafala
Pokaż menu

Laboratorium Pana Korka

06 lipca, 2023
Spotkanie autorskie z popularyzatorami nauki z „Laboratorium Pana Korka”.

„Dyfuzja pod kontrolą, czyli naukowe farbowanie koszulek”- pod taką nazwą 4 lipca w radłowskim MCK odbyło się spotkanie z naukowcami z Laboratorium Pana Korka: Agnieszką Jaworską i Michałem Szydłowskim. Pani Agnieszka wraz z panem Michałem najpierw zabezpieczyli parkiet i stoły czarną folią (gdyby ktoś wtedy przyszedł do MCK mógłby odnieść wrażenie, że szykują salę tortur). Następnie wnieśli mnóstwo pojemników i fiolek, substancje potrzebne w przygotowaniu roztworów, odczynniki i piękne, żółte „mieszadło wirnikowe”- przez starsze pokolenie nazywane „Franią”. A wszystko po to, by przeprowadzić kolorowy, naukowy zawrót głowy. Uczestnicy dowiedzieli się, że dyfuzja to proces swobodnego rozprzestrzeniania się cząsteczek w danym ośrodku (gazie, cieczy, czy  ciele stałym). Wykorzystali tę wiedzę do ufarbowania otrzymanych, bawełnianych koszulek. Pan Michał wyjaśnił, iż włókna bawełny w koszulkach odpowiednio nawilżone, zanurzone w roztworze sody, potraktowane humektantem, którego rolę pełnił syntetyczny mocznik będą wspaniale przyjmować podane barwniki - a więc dojdzie do dyfuzji właśnie.

Ze zmieszania 3 podstawowych kolorów: cyjanu - niebieskiego, magenty - czerwonego i yellow - żółtego, można otrzymać w zależności od proporcji dowolną ilość kolorów. Chyba nikt nie zdawał sobie sprawy, że zwykły smartfon posiada 16 milionów kolorów, a nie są to wszystkie dostępne barwy. 

Najważniejsze w farbowaniu jest to, by kolory były trwałe. Przepis na dobre farbowanie naukowcy udostępnili każdemu uczestnikowi zajęć, a wszyscy stali się właścicielami samodzielnie ufarbowanych koszulek. Każda z nich jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju, przygotowana według autorskiego pomysłu wykonawców. 

Wiedza z zakresu chemii i fizyki, która w szkole zazwyczaj jest trudna i nieciekawa tu była fascynująca, sprawiła mnóstwo radości, a praktyczne jej zastosowanie okazało się super zabawą. 
I z pewnością na dobre utrwaliła się w głowach słuchaczy. 

Serdecznie dziękujemy naukowcom z „Laboratorium Pana Korka” za wspaniałe spotkanie. 

Spotkania odbyły się w dwóch grupach:

  • I dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Siedlcu,
  • II dla dzieci ze Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego w Radłowie.

Spotkanie odbyło się w ramach Programu „Partnerstwo dla książki 2023”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Tekst: M. Kapera-Patuła

Galeria

Fot. Anna M. Kędzior
Gmina Radłów
Radłów – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).