Wtorek, 9 sierpnia 2022r. | Imieniny: Romana, Ryszarda, Edyty

Biblioteka im. prof. Franciszka Ziejki

27 czerwca, 2022
Uroczystość nadania imienia prof. Franciszka Ziejki Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Radłowie.

Uroczystość, która miała miejsce 24 czerwca 2022 roku  rozpoczęła się mszą św. w Kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Radłowie. Następnie zaproszeni goście, mieszkańcy, przyjaciele biblioteki wzięli udział w oficjalnych uroczystościach w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Radłowie, gdzie wieloletni Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie pan Józef  Trytek w przygotowanej prezentacji przedstawił osobę prof. Franciszka Ziejki, jego dorobek naukowy i zasługi. Następnie burmistrz Zbigniew Mączka wraz z panią Dagmarą Darczuk i panem Dominikiem Ziejką – dziećmi prof. F. Ziejki oraz panią Martą Malec – Lech Członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego dokonali uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy. W czasie uroczystości otwarto także wystawę: Prof. Franciszek Ziejka 1940 – 2020, która prezentowana jest w Galerii Ludwiki Nitschowej. Wystąpienia zaproszonych gości  i wpis do księgi pamiątkowej zakończyły oficjalne uroczystości w radłowskiej książnicy.

Wydarzenie kontynuowano w Miejskim Centrum Kultury, gdzie odbył się koncert Kwartetu smyczkowego SunDay Quartet i poczęstunek przygotowany prze Koło Gospodyń Wiejskich „Radłowski Gryf”, poprzedzone prezentacją fotografii z różnych momentów życia prof. Franciszka Ziejki, udostępnionych przez  rodzinę oraz przez fotografa  Konrada Pollescha, prywatnie kolegę prof. Franciszka Ziejki od czasów studenckich.

W tym miejscu składamy serdeczne podziękowanie dzieciom prof. F. Ziejki Pani Dagmarze Darczuk i Panu Dominikowi Ziejce za udostępnienie fotografii z rodzinnych albumów, jak również przekazanie Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Radłowie portretu prof. F. Ziejki.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Rodzina profesora F. Ziejki z: Krakowa, Woli Radłowskiej, Radłowa, Suchej Beskidzkiej, prof. Edward Mleczko, prof. Jan Michalik bliski przyjaciel profesora, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy instytucji i urzędów, mieszkańcy, przyjaciele biblioteki.

Fot. Anna M. Kędzior

Gmina Radłów
Radłów – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.