Środa, 17 kwietnia 2024r. | Imieniny: Rudolfa, Roberta

14.11 Dzień Czystego Powietrza

14 listopada, 2023

14 listopada - Dzień Czystego Powietrza.

Czy wiesz, czym oddychasz?

To doskonała okazja, żeby zapoznać się z tematem, który dotyczy każdego z nas. W rankingu na najgorszą jakość powietrza Polska obecnie znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej, zajmując szóste miejsce. A alarmującym jest fakt, że prawie jedną trzecią zanieczyszczeń w naszym kraju produkują gospodarstwa domowe, które używają nieodpowiednich systemów ogrzewania.

Czym tak naprawdę oddychamy?

Pewnie każdy pamięta ze szkolnych lekcji informacje na temat składu powietrza. Znajdziemy w nim przede wszystkim: azot (78%), tlen (20,9%), argon (0,93%), dwutlenku węgla (0,03%).
Ale, ale! To nie wszystko. Ten brakujący ułamek procenta to różne gazy szlachetne.

Dodatkowo każdego dnia wysyłamy do atmosfery rozmaite związki, które zanieczyszczają powietrze, i nasz organizm. Do najbardziej toksycznych należą: tlenek azotu, dwutlenek siarki, tlenek węgla i pyły zawieszone. To między innymi ta “czarna czwórka” tworzy wspólnie z kilkoma innymi elementami znany nam wszystkim smog. Jednak czy samo pojawienie się tych trujących substancji wystarczy, żeby Polska zatonęła w szaro-żółtej chmurze? Nie.

Na powstanie smogu składają się 3 czynniki:

• Powietrze o wysokiej wilgotności (potrzebna nam mgła)
  • Liczne zanieczyszczenia z dominującymi pyłami zawieszonymi
  • Tzw. stojące powietrze, czyli brak przewiewu

Niestety wiele miast nie uwzględnia w swoich planach urbanizacyjnych tzw. korytarzy powietrza. I choć koncepcja “zielonych korytarzy”, staje się coraz bardziej popularna w planowaniu rozwoju miejskiego, to wciąż wiele miejscowości wyżej stawia budowę większej ilości nowych mieszkań niż troskę o jakość życia mieszkańców i ochronę przyrody.

Do powietrza trafiają toksyczne substancje, jednak pojawia się pytanie:

Kto odpowiada za zatruwanie powietrza?

GUS wyszczególnił kilka grup będących źródłem emisji zanieczyszczeń powietrza:

• Spalanie paliw w przemyśle
  • Transport
  • Procesy przemysłowe
  • Przemysł energetyczny
  • Gospodarstwa domowe
  • Pozostałe źródła (m.in. gospodarka odpadami i rolnictwo)

Z raportu „Ochrona środowiska 2022” wynika, że trzema największymi emitentami pyłów, tlenków azotu i dwutlenku siarki są: transport, przemysł energetyczny i gospodarstwa domowe.

Zanieczyszczone powietrze znacząco wpływa na rozwój wielu chorób w społeczeństwie. Są wśród nich m.in. choroby układu oddechowego (astma, zapalenie płuc), choroby układu krążenia (zwiększenie ryzyka zakrzepów), dysfunkcje układu nerwowego (zaburzenia rozwojowe u dzieci). Dlatego warto zadbać o to, by zredukować jego wpływ na nasz organizm.

Co możemy zrobić, by ochronić się przed smogiem?

• Nie wychodź na zewnątrz, jeśli nie musisz (gdy poziom zanieczyszczeń jest wysoki, ogranicz aktywność fizyczną na dworze)
  • Skorzystaj z maseczki
  • Zadbaj o dobrą jakość systemów grzewczych (sprawdź stan ogrzewania oraz wentylacji)
  • Dbaj o nawilżenie powietrza (dzięki temu zanieczyszczenia szybciej opadną na ziemię)
  • Skorzystaj z oczyszczacza powietrza
  • Segreguj śmieci
  • Kup do domu rośliny, które naturalnie oczyszczą atmosferę
  • Zamień samochód na tramwaj czy rower (Ty też możesz przyczynić się do poprawy stanu powietrza)
  • Głosuj w budżecie obywatelskim
  • Kupuj świadomie (wybieraj zrównoważoną produkcję)

Zmiany warto zaczynać od samego siebie i swojego domu. Każdy z nas ma wpływ na to, w jakim świecie żyjemy i czym oddychamy. To wszystko kwestia wyboru. Rząd przygotował program Czyste Powietrze, którego celem jest poprawa jakości powietrza w całej Polsce. Daje on możliwość dofinansowania wymiany starych, niefunkcjonalnych systemów grzewczych na nowe, bardziej sprzyjające środowisku. To jedna z opcji przyczynienia się do lepszej jakości życia. Jednak najważniejsze jest to, by żyć świadomie i mówić o problemie, który obecnie jest jednym z najbardziej niepokojących tematów.

Gmina Radłów
Radłów – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.