Sobota, 17 kwietnia 2021r. | Imieniny: Rudolfa, Roberta
Pokaż menu

Wyrazili pamięć o Niezłomnych

01 marca, 2021

Od 2011 roku, w pierwszy dzień marca czcimy pamięć żołnierzy powojennego podziemia, obchodząc Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od kilku lat także w gminie Pleśna oddaje się hołd tzw. „drugiej konspiracji”, organizując gminne uroczystości, w których uczestniczą przedstawiciele samorządu, środowisk kombatanckich oraz liczna młodzież.

Dzisiejsze obchody z uwagi na pandemię Covid-19 ograniczone zostały do złożenia wiązanek kwiatów pod tablicami poświęconymi śp. Władysławowi Kowalowi ps. „Rola” i Władysławowi Zatorskiemu ps. Lawina”, wmurowanymi w filary kościoła parafialnego w Pleśnej. W imieniu gminnego koła Światowego Związku Żołnierzy AK wiązankę złożył Zarząd w osobach: Małgorzata Czernecka, Anna Wadas i Benedykt Krakowski. Wśród przedstawicieli samorządu gminy Pleśna hołd wyklętym oddali: zastępca wójta Ryszard Stankowski oraz radni: Janusz Jarząb, Wiesław Małopolski, Marta Zbylut i Wacław Hajduga.

***

Dnia 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu rozstrzelani zostali przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes ppłk Łukasz Ciepliński oraz jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia
(fot. S. Smoleń)
Gmina Pleśna
Pleśna – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Pierwsza gmina zbiorowa z siedzibą w Pleśnej utworzona została w wyniku reformy samorządu w 1935 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).