Środa, 17 kwietnia 2024r. | Imieniny: Rudolfa, Roberta
Pokaż menu

“Witaj Majowa Jutrzenko”

03 maja, 2020

W niedzielę, 3 maja obchodziliśmy 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego w kraju, tradycyjne obchody trzeciomajowe nie mogły mieć miejsca. Niemniej jednak samorząd gminy Pleśna poczynił starania, by w skromny sposób zaakcentować pamięć o tym ważnym dla narodu polskiego wydarzeniu.

Na placu przed Urzędem Gminy delegacja samorządowców złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem ofiar poległych z Ojczyznę. Wśród składających byli wójt Józef Knapik, zastępca wójta Ryszard Stankowski, przewodniczący Rady Janusz Jarząb, radny Michał Kubicz i członkini ŚZŻAK Koło w Pleśnej Anna Wadas. O godzinie 9.00 w kościele parafialnym w Pleśnej odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. W liturgii uczestniczyli wójt, jego zastępca oraz delegacja druhów OSP KSRG Pleśna z pocztem sztandarowym. Po zakończeniu nabożeństwa, do zebranych w kościele mieszkańców zwrócił się wójt Józef Knapik.

 

Przemówienie wójta Józefa Knapika na okoliczność 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Pamiętasz?
Wtedy grały wszystkie dzwony,
A Ty, o Polsko, jak można Królowa,
Słuchałaś pieśni gromowego słowa,
Duchem Narodu wzniesiona nad trony.
Od gór, od morza, od starych rubieży,
bronionych szabel pradziadowskich graniem,
husarskich skrzydeł uderzyło wianiem,
I z krwawych mogił wionął szept pacierzy.

Czcigodni Księża na czele z ks. Proboszczem Dziekanem Józefem Bobowskim, któremu bardzo dziękuję za odprawienie mszy św. w intencji Ojczyzny, Szanowni Państwo Mieszkańcy Gminy Pleśna, Druhowie Strażacy! Obchodzimy dzisiaj 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w trudnym, wyjątkowym dla naszej Ojczyzny czasie. Nie mogąc wspólnie uczcić tego wydarzenia. Ale mam takie wewnętrzne przekonanie, że jesteśmy tutaj dzisiaj z Państwem, z pocztami sztandarowymi, mieszkańcami Gminy Pleśna i możemy być dumni, obchodząc to wyjątkowe Święto!

Konstytucja Trzeciego Maja była i jest wciąż dla Polaków świętością, rozjaśniającą swoim blaskiem najtrudniejsze narodowe dzieje. Wówczas nie uratowała, nie mogła już wyratować Rzeczypospolitej Polskiej, ale była niby salwa, zbawiająca ducha.

Wtedy grały wszystkie dzwony – przekazał nam poeta. Nasz Naród objawił swoją moc i potęgę, jednocząc się dla podźwignięcia z upadku umiłowanej Ojczyzny. Zwyciężyli Ci, którzy chcieli silnego polskiego państwa. I chociaż wówczas nie udało się obronić reform Konstytucji 3 Maja, Polacy pokazali siłę jedności, zdolność do wyjścia z wielkiego kryzysu i wewnętrznych podziałów.

Dlaczego pamiętamy? Bo powstały idee, którymi powinniśmy się również dzisiaj kierować. Czy tak robimy? Czy dzisiaj postawa niektórych nie napawa wstydem? Czy dla niektórych nie liczą się tylko partykularne interesy, a nie dobro Polski – Naszej Ojczyzny? Czy pamiętamy, co znaczy słowo patriotyzm?

Trzeba nam dzisiaj dziękować wszystkim tym, którzy są wierni Ojczyźnie! Trzeba dziękować rolnikom, którzy karmią nas ziarnem wyrosłym na polskiej ziemi. Trzeba dziękować pedagogom, którzy z polskim alfabetem otwierali bramy do wolności, do godności narodowej, do dumy z naszej przeszłości. Trzeba dziękować dziś opluwanym kapłanom i zakonnikom, którzy w trudnych dla Polaków chwilach nieśli Boga, nieśli Ewangelię, nieśli Kościół, byli braćmi z narodem. Trzeba dziękować wszystkim, którzy przez lata walczyli o Polskę, Legionistom spod Łowczówka, żołnierzom Batalionu Barbara, partyzantom działającym na terenie naszej Gminy, żołnierzom wyklętym – którzy powiedzieli światu, że niepodległe serce Polski żyje.

W tym dzisiejszym dniu, tak ważnym dla nas, Polaków, chciejmy – patrząc na nasze dzieje – prawdziwie uwierzyć, że dobro naszej Ojczyzny polega na dobrym życiu dla niej. Nie na jałowych sporach, niekończących się kłótniach, waśniach, podziałach i pretensjach, ale na zgodnym współdziałaniu i szacunku.

Byle razem, ramie w ramie,
A wszystko zło się przełamie.
Zapamiętajże narodzie:
„W waśni zguba, siła w zgodzie”.

Wiem, że dla mieszkańców naszej Gminy Polska nie jest obojętna, że jest w naszych myślach, sercach i czynach! I za taką postawę bardzo gorąco dziękuję. 3 maja jest również świętem Najświętszej Maryi Panny - Królowej Polski, którego obchody liturgiczne odbyły się w dniu wczorajszym. Królowo Polski! Tobie składamy dziękczynienie, że przez lata wysłuchałaś modlitwy milionów Polaków, i prosimy dzisiaj - natchnij Polaków, by zawsze stawali w obronie wartości, w obronie tego co polskie, co stanowi pamięć przeszłości Ojczyzny. Możemy odbudować się po tym trudnym dla nas okresie, I zrobimy to. Ale bardzo trudno jest odrodzić zamarłą miłość do Ojczyzny, wskrzesić zabite wartości. Oby Polacy zawsze byli mądrzy przed szkodą, szanowali i cenili całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska.

Jutro z kolei Świętego Floriana patrona strażaków! Chciałbym złożyć podziękowania wszystkim Druhnom i Druhom Strażakom z terenu Gminy Pleśna za Wasze poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego, za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy. Niech Św. Florian, Wasz patron, otacza Was swoją opieką, a Wasza wymagająca służba niech będzie dla Was źródłem satysfakcji i powodem do dumy.

Po raz kolejny dziękuję za wywieszenie flag państwowych, które upiększają naszą gminę.

Tylko trzeba trwać nam w zgodzie od świtu – po noc!
Niechaj z wieży biją dzwony jak jest wielki kraj.
Niech na wszystkie głoszą strony: „Wiwat Trzeci Maj”!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia
(fot. S. Smoleń)
Gmina Pleśna
Pleśna – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Pierwsza gmina zbiorowa z siedzibą w Pleśnej utworzona została w wyniku reformy samorządu w 1935 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).