Poniedziałek, 15 lipca 2024r. | Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Pokaż menu

Trzy referaty oraz film na temat Bitwy pod Łowczówkiem

07 listopada, 2016

To w skrócie program konferencji historycznej, która odbyła się 4 listopada 2016r. w sali widowiskowej Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna. Sesja pt. "Ślady wielkiej wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego. Legiony - cmentarze - dziedzictwo II" tematyką nawiązywała do podobnego wydarzenia dokładnie rok temu. Konferencja korespondowała i poprzedziła XVIII Złot Niepodległościowy w Łowczówku.

Sesję otworzył wójt gminy Pleśna Józef Knapik oraz tarnowski starosta Roman Łucarz, po czym wysłuchano trzech prelegentów. Dr hab. Andrzej Olejko mówił o działaniach lotniczych na froncie wschodnim w latach 1914-1915. W prelekcji zawarł wiele informacji związanych z powiatem tarnowskim i samym Tarnowem. Z kolei dr Paweł Juśko ze Starostwa Powiatowego w Tarnowie dotknął tematyki genezy Legionów Polskich i ich działań na wschodnim froncie Wielkiej Wojny. W centrum uwagi referatu znalazły się aspekty militarne i polityczne. Piotr Filip - trzeci z zaproszonych prelegentów, historyk - przybliżył sylwetkę i życiorys jednego z bohaterów spod Łowczówka - Gustawa Łowczowskiego, podkreślając zarówno zawodowe, jak i osobiste fakty z życia generała.

Ostatnim punktem programu sesji była projekcja filmu "Łowczówek 14" poprzedzona komentarzem autora - Marka Kołdrasa.

Podczas wydarzenia odbyła się promocja wydanej w 2016 roku książki "Dziedzictwo Wielkiej Wojny w krajobrazie oraz pamięci. Powiat Tarnowski i Gmina Pleśna - wspólne wyzwanie". Publikacja stanowi zbiór referatów wygłaszanych podczas poprzednich konferencji w gminie Pleśna i podzielona jest na rozdziały: Legiony i Legioniści, Wielka Wojna i cmentarze wojenne, Dziedzictwo i pamięć oraz Szkoła i uczniowie.

W tym dniu Pleśną odwiedziło wielu gości. A wśród nich środowiska naukowe: m.in. dr Beata Nykiel (Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie), dr Piotr Nykiel, dr Jan Hebda, dr Ryszard Kozik, samorządowcy: m.in. Wicemarszałek Małopolski dr hab. Stanisław Sorys, Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Burmistrz Miasta i Gminy Tuchów Adam Drogoś, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, członkowie Rady Gminy Pleśna z przewodniczącym Januszem Jarząbem na czele, delegacje z poszczególnych szkół oraz mieszkańcy gminy.

Goście mogli także zapoznać się z pamiątkami i eksponatami wystawionymi przez Gimnazjum w Pleśnej im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem.

Organizatorami przedsięwzięcia byli Gmina Pleśna i Powiat Tarnowski przy wsparciu Lokalnej Grupy Działania Dunajec - Biała i Centrum Kultury w Pleśnej. Koordynatorami konferencji byli dr Paweł Juśko i Ryszard Stankowski - także konferansjer sesji. Wydarzenie zrealizowane zostało przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z konferencji.
(fot. S. Smoleń, E. Iwaniec)

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia przygotowanej przez telewizję Tarnowska.tv
Gmina Pleśna
Pleśna – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Pierwsza gmina zbiorowa z siedzibą w Pleśnej utworzona została w wyniku reformy samorządu w 1935 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).