Sobota, 12 października 2024r. | Imieniny: Eustachego, Maksymiliana, Edwina
Pokaż menu

Tradycyjne rzemiosło podczas XVI Święta Owoców w Pleśnej

24 lipca, 2018

Za nami 16. edycja Święta Owoców i Produktów Pszczelich Gminy Pleśna. W niedzielę, 22 lipca w centrum Pleśnej, prócz prezentacji i degustacji zdrowej, ekologicznej żywności, odbył się Pokaz i promocja ginących zawodów oraz folkloru.

Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA objęło siedem stoisk rękodzielniczych. Wszyscy zainteresowani mieli możliwość podejrzeć w pracy kowala, malarza, hafciarkę, rzeźbiarza w drewnie, rękodzielnika specjalizującego się w tworzeniu ozdób na szydełku i grafika wykonującego malowidła na szkle. W programie imprezy uwzględniono też stoisko z ozdobami okolicznościowymi oraz ciekawe, angażujące uczestników imprezy warsztaty. Tym samym chętni skorzystali z możliwości sprawdzenia się w roli rzemieślnika czy artysty reprezentującego wymierający fach. Nie zabrakło pytań związanych z jakże misternym i wymagającym cierpliwości warsztatem rękodzielników.

Równolegle z prezentacją ginących zawodów na scenie wystąpili artyści ludowi. Zespół Góralski „WATRA” z Czarnego Dunajca uświetnił imprezę żywiołowym, charakterystycznym dla Podhala widowiskiem. Do tańca przygrywała kapela ludowa. Zespół „Lachersi” zagrał koncert z repertuarem nawiązującym do folkloru Lachów Sądeckich i Limanowskich. Wśród przebojów sądeckiej grupy znalazły się utwory własne, jak „Obcasy”, „Co, Hanka”, ale również te śpiewane pod melodie ludowe.

Alejka rękodzielników cieszyła się dużym zainteresowaniem. Jak podkreślają organizatorzy - wydarzenie stworzyło okazję do obcowania z dorobkiem artystycznym i kulturowym regionu.

Zobacz galerię zdjęć

Impreza zrealizowana została przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.




Gmina Pleśna
Pleśna – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Pierwsza gmina zbiorowa z siedzibą w Pleśnej utworzona została w wyniku reformy samorządu w 1935 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).