Sobota, 5 października 2024r. | Imieniny: Placyda, Apolinarego
Pokaż menu

“Szlakami Legionistów” do Łowczówka…

05 listopada, 2016

Czyli po raz osiemnasty, dn. 4 listopada młodzież z całego powiatu tarnowskiego wyruszyła w kierunku Cmentarza Legionistów Polskich, by wziąć udział w Małopolskim Złazie Patriotyczno - Turystycznym organizowanym przez tarnowski oddział PTTK.

Jak podają organizatorzy, przy cmentarzu zebrało się około tysiąc młodych ludzi, by oddać świadectwo pamięci o bohaterach z 1914 roku. Na mogiłach pojawiły się znicze. Młodzież w tych miejscach składała wieńce, które brały udział w Konkursie Wieńców Nagrobnych.

Podsumowanie Złazu przewidziano na godzinie 11.30. Komandor imprezy - Marzena Misaczek -wicedyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rzuchowej oraz członkini PTTK powitała wszystkich zebranych, w tym gości: wójta gminy Pleśna Józefa Knapika, wicestarostę tarnowskiego Zbigniewa Karcińskiego, burmistrza Tuchowa Adama Drogosia i burmistrza Zakliczyna Dawida Chrobaka. Samorządowcy złożyli także znicze pod mogiłą gen. Gustawa Łowczowskiego.

Modlitwę za Ojczyznę i poległych w Bitwie pod Łowczówkiem odprawił wikariusz parafii Rzuchowa – ks. Piotr Wąż. Następnie w krótkich słowach wójt gminy Pleśna przypominał młodzieży, po co tutaj są, w jakim celu organizuje się takie wydarzenia i co dzisiaj znaczą słowa pieśni "Ja to mam szczęście, że w tym momencie, żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą...". Dziękował za tak liczną obecność. Podziękował także starosta Karciński.

Tradycją Złazu stało się już nagradzanie zwycięzców Konkursu Wieńców Nagrobnych "Żołnierska Pamięć" oraz wręczenie pucharów dla najliczniejszych grup. W tym roku najliczniej w Łowczówku stawili się (wg kategorii): uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 im. Orląt Lwowskich w Tarnowie – II Szczep „Orlęta, Gimnazjum Publiczne im. Orląt Lwowskich w Gromniku oraz XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Tarnowie.

Wyniki Konkursu Wieńców Nagrobnych
W kategorii Szkół Podstawowych:
1. miejsce Szkoła Podstawowa im. Lanckorońskich w Zakliczynie,
2. miejsce Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi  w Chojniku,
3. miejsce Szkoła Podstawowa w Szczepanowicach,
4. miejsce Zespół Szkół Katolickich im. Bł. Karoliny Kózki w Tarnowie.

W kategorii gimnazjów:
1. miejsce Gimnazjum im. Bł. Krystyna Gondka w Zakliczynie,
2. miejsce Zespół Szkół w Gromniku - Gimnazjum,
3. miejsce Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wierzchosławicach,
4. miejsce Niepubliczne Gimnazjum w Zbylitowskiej Górze.

W kategorii szkół ponad gimnazjalnych:
1. miejsce Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku,
2. miejsce Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie,
3. miejsce Zespól Szkól Licealnych i Technicznych im. Jana Pawła II w Wojniczu,
4. miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żabnie,
5. miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie.

W kategorii pozostałe zostało ocenione w 3 wieńce:
1. miejsce Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie,
2. miejsce Koło PTTK nr 23 „Włóczykije” przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im. Eugenii Gierat w Tarnowie,
3. miejsce Zespół Niepublicznych Szkół Specjalnych w Tarnowie.

Wieńce wzięły też udział w Plebiscycie Publiczności, który miał miejsce 3 listopada na Rynku w Tarnowie. Tarnowianie i nie tylko oddali 170 głosów, tym samym przyznając:
I miejsce Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie,
II miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie,
III miejsce Szkoła Podstawowa  im. Lanckorońskich w Zakliczynie.

Złaz rokrocznie wspierają Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rzuchowej – SKKT PTTK „Azymut”, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem w Tuchowie oraz Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

(fot. S. Smoleń)




Gmina Pleśna
Pleśna – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Pierwsza gmina zbiorowa z siedzibą w Pleśnej utworzona została w wyniku reformy samorządu w 1935 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).