Środa, 21 lutego 2024r. | Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
Pokaż menu

Spotkanie noworoczne Koła ŚZŻAK w Pleśnej

23 stycznia, 2017

W niedziele, 22 stycznia po raz kolejny w Centrum Kultury w Pleśnej odbyło się spotkanie opłatkowe kombatantów i rodzin związanych z Kołem Światowego Związku Żołnierzy AK w Pleśnej. Uroczystość poprzedziło zebranie sprawozdawczo - wyborcze Koła ŚZŻAK Pleśna, po którym wszyscy zebrani wzięli udział w mszy św. w intencji kombatantów i ich rodzin, której przewodniczył ks. Zbigniew Guzy, a towarzyszył mu proboszcz parafii Pleśna, ks. Józef Bobowski.

Przed nabożeństwem przedstawiciele Zarządu Koła w osobach Małgorzata Czernecka, Anna Wadas i Benedykt Krakowski złożyli wiązankę pod pomnikiem poległych za Ojczyznę. Podczas mszy i w całej uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe, w tym reprezentacje Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Pleśnej, placówek oświatowych gminy Pleśna oraz zaproszeni goście: płk Jerzy Pertkiewicz z synem, Stanisław Dębiński z synem, Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik, Prezes Zarządu Okręgu ŚZŻAK w Tarnowie Ryszard Żądło, Przewodniczący Rady Gminy Pleśna Janusz Jarząb, dyrektorzy szkół i instytucji z terenu gminy Pleśna.

Spotkanie noworoczne otworzyła prezes Koła Małgorzata Czernecka. Głos zabrał także Ryszard Żądło. Podczas jego przemówienia postanowiono wręczyć dwóm nowym członkom Koła legitymacje: Marii Lipińskiej i Emilowi Kocikowi. Cieszymy się bardzo, że nasze stowarzyszenie się rozwija, że mamy nowych członków, niestety żołnierze Armii Krajowej odchodzą, ale są jeszcze ich rodziny, pasjonaci - mówił prezes Żądło.

Oni w pewnym etapie swojego życia zostawili swoje rodziny, żony, dzieci, mężów i poszli walczyć o naszą wolność - mówił o żołnierzach AK wójt Józef Knapik. Ci ludzie żyli pośród nas, zapomnieni przez lata, ukrywający swoja historię. Historia Armii Krajowej na terenie gminy Pleśna jest bardzo bogata. Stąd pochodziło wielu żołnierzy, Władysław Kowal, Mieczysław Podgórski, Władysław Zatorski, Kazimierz Walc i wielu innych. Tak mało mamy już świadków tamtych wydarzeń. Tak szybko ludzie odchodzą. Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem - dodał.

Po poświęceniu opłatków przez proboszcza parafii Pleśna w sali słychać było szepty najlepszych, szczerych życzeń zdrowia, pomyślności i wszelkiego dobra. Zaśpiewano też wspólnie kolędę. Spotkanie noworoczne było okazją, by wspólnie spotkać się, powspominać, by pokolenie najstarsze i to jeszcze bardzo młode mogło uczyć się czegoś od siebie nawzajem. Na zaproszonych gości czekały poczęstunek i część artystyczna spotkania - jasełka w wykonaniu najmłodszych - przedszkolaków z Rzuchowej, którzy dwa tygodnie wcześniej zajęli pierwsze miejsce w Gminnym Przeglądzie Jasełek.

Coroczne spotkanie noworoczne środowiska AK organizowane jest przez Koło ŚZŻAK w Pleśnej oraz Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.
(fot. S. Smoleń)
Gmina Pleśna
Pleśna – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Pierwsza gmina zbiorowa z siedzibą w Pleśnej utworzona została w wyniku reformy samorządu w 1935 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).