Czwartek, 21 października 2021r. | Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba

Społeczność szkolna z Jaworzna na cmentarzu wojennym 171 w Łowczówku

08 października, 2021

Cmentarz Legionistów Polskich w Łowczówku należy do najczęściej odwiedzanych miejsc pamięci na terenie gminy Pleśna i powiatu tarnowskiego. W czwartek, 7 października cmentarz wojenny zwiedzała grupa młodzieży ze szkół podstawowych nr 8 i nr 13 w Jaworznie. Wizyta w Łowczówku związana była z realizacją przez tamtejszą społeczność szkolną projektu edukacyjnego pn. „Podróż Historyczna do Miejsc Pamięci Narodowej”.

Grupę z Jaworzna na miejscu przywitał wójt gminy Pleśna Józef Knapik. Młodzież ze Śląska oddała hołd pochowanym na cmentarzu żołnierzom; po wprowadzeniu pocztów sztandarowych, złożyła wiązanki kwiatów i znicze u stóp kaplicy cmentarnej. Z zaciekawieniem wysłuchała krótkiej prelekcji na temat cmentarza i wydarzeń związanych z jego genezą.

Na koniec wizyty w Łowczówku dla gości przygotowany został ciepły poczęstunek przy wiacie turystycznej.

Wydarzenie otrzymało wsparcie finansowe ze strony Powiatu Tarnowskiego.
W organizację wizyty włączyli się pracownicy Centrum Kultury w Pleśnej oraz Urzędu Gminy Pleśna.

(fot. E. Iwaniec)

Wprowadzenie pocztów sztandarowych szkół na cmentarz
Młodzież słucha prelekcji na temat cmentarza i bitwy w tym miejscu
Młodzież i grono pedagogiczne składa wiązankę pod kaplicą
Społeczność szkolna pod kaplicą cmentarza
Przemówienie wójta na Cmentarzu Legionistów Polskich
Przygotowanie do poczęstunku dla młodzieży
Roll-upy i baner podmiotów wspierających to wydarzenie
Wiązanki kwiatów i znicze złożone pod kaplicą

Gmina Pleśna
Pleśna – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Pierwsza gmina zbiorowa z siedzibą w Pleśnej utworzona została w wyniku reformy samorządu w 1935 roku.