Czwartek, 28 stycznia 2021r. | Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

Rok 2031 bliżej niż się wydaje: tworzymy Strategię Rozwoju Gminy

02 grudnia, 2020

Nie sposób planować kilka dni do przodu (a co dopiero lat), kiedy codzienność stawia przed nami duże wyzwania. Jednak właśnie teraz przyszedł czas, aby postawić sobie pytania, które kiedyś w tytule swojego obrazu zawarł znany francuski malarz Gauguin: Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? W najbliższym półroczu powstanie Strategia Rozwoju Gminy Pleśna 2021-2031. W tym dokumencie opisane będą zadania, które skupią się na wzmacnianiu tego, co już jest dobre, a jednocześnie osłabieniu problemów, które nas, jako mieszkańców gminy, nurtują.

Zanim powstanie lista celów do zrealizowania trzeba skierować wzrok na to w jakiej znajdujemy się sytuacji. Dlatego jesienią została przygotowana diagnoza sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej w gminie, a mieszkańcy (118 wypełnionych formularzy) przedstawili w ankiecie swoje potrzeby i oczekiwania. Pełen obraz sytuacji uzupełniła analiza trendów: gmina posiada nie tylko własne atuty i trudności, ale jest także pod silnym wpływem tego, co dzieje się w Polsce i na świecie.

Czego się dowiedzieliśmy? Część wniosków nie zaskakuje. Potwierdzają się „luźne” obserwacje, choć dochodzi kilka nowych spraw. Wielkie nadzieje pokładamy w turystyce, zarówno historycznej, pieszo-rowerowej i winnej (enoturystyce), która otwiera nowe możliwości dla lokalnej gospodarki. Posiadamy silne atuty przyrodnicze, cieszy nas krajobraz, natura, która nie tylko przyciąga turystów, ale podnosi komfort mieszkania w tym miejscu. Obawiamy się jednak bezpieczeństwa na drogach, chodnikach, niepokoją nas osuwiska czy zagrożenie powodziowe. Chcemy rozwijać komunikację publiczną, która podniesie dostępność z każdego miejsca w gminie. Stawiamy na rozwój edukacji przedszkolnej i podstawowej. Liczymy, że oferta czasu wolnego w gminie rozwinie się na tyle, że nie zawsze będą konieczne wyjazdy np. do Tarnowa. Dotyka nas, jak wiele innych gmin, zły stan powietrza – pragniemy to poprawić, wspólnymi siłami. Widzimy potrzeby seniorów i dla nich musimy dostosowywać zakres usług i przyjazność obiektów publicznych. Nie podoba się nam, że nie wszystkie domy posiadają dostęp do sieci wod-kan i to trzeba zmienić. Rozbudowany tekst diagnozy znajduje się pod tym linkiem: Diagnoza społeczno-gospodarczo-przestrzenna Gminy Pleśna.

18 listopada 2020 r. w formie zdalnej odbył się pierwszy warsztat strategiczny, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz gminy, urzędu, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Na spotkaniu zastanowiono się jak wnioski z diagnozy przetworzyć na kluczowe cele i obszary problemowe. W wyniku dyskusji powstał roboczy zapis misji gminy Pleśna, który obecnie jest dopracowywany i uszczegóławiany przez lokalnych ekspertów. Podczas drugiego, noworocznego warsztatu, dla każdego z określonych obszarów tematycznych zostaną przypisane konkretne zadania. Dzięki temu będziemy wiedzieć co i w jaki sposób pragniemy osiągnąć.

W procesie strategicznym gmina Pleśna współpracuje z Centrum Doradztwa Strategicznego s.c. z Krakowa – firmą konsultingową, która ma za sobą ponad 100 utworzonych strategii dla samorządów, instytucji i organizacji.

Przed nami wiele pracy, wkrótce będziemy informować o kolejnych etapach powstawania strategii.

Paweł Sacha

Gmina Pleśna
Pleśna – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Pierwsza gmina zbiorowa z siedzibą w Pleśnej utworzona została w wyniku reformy samorządu w 1935 roku.