Poniedziałek, 15 lipca 2024r. | Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Pokaż menu

Przedsiębiorco, chcesz zobaczyć czy Twój pracownik choruje?

30 lipca, 2018

Jeśli chcesz wiedzieć, czy Twój pracownik jest na zwolnieniu lekarskim nie zwlekaj - załóż konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli zatrudniasz powyżej 5 pracowników, masz obowiązek posiadać profil na PUE ZUS. Jeśli zatrudniasz mniej –warto abyś takie konto miał. Łatwiej będzie dla lekarza, Twojego pracownika i dla Ciebie.

Obecnie lekarze wystawiają pacjentom papierowe i elektroniczne zwolnienia. Od 1 grudnia 2018 roku to się zmieni - będą tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA.

Ważne!!! Zaświadczenia w formie elektronicznej są przekazywane tylko temu pracodawcy, który ma swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli pracodawca nie ma profilu na PUE ZUS, nie zobaczy zwolnienia lekarskiego pracownika. Lekarz wręczy pacjentowi wydruk - pracownik natomiast musi doręczyć go swojemu pracodawcy w ciągu siedmiu dni.

Pracownik, któremu lekarz wystawi e-ZLA nie jest związany terminem siedmiu dni na doręczenie zwolnienia (chyba, że pracodawca tego pracownika nie ma profilu na PUE). Nie dotyczą go w związku z tym ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego, czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu. Musi jednak pamiętać, że ZUS wypłaci zasiłek na podstawie złożonych dokumentów, a nie tylko zaświadczenia lekarskiego. Wniosek ZUS Z-3 do wypłaty zasiłku chorobowego składają m.in. prowadzący działalność gospodarczą, bądź te osoby, które występują o zasiłek po ustaniu zatrudnienia.

Chcesz założyć konto na PUE albo dowiedzieć się więcej o innych funkcjonalnościach Platformy Usług Elektronicznych? – przyjdź do Urzędu Gminy w Pleśnej 3 sierpnia  2018r. W godzinach 12.00 – 14.00 dyżur będą pełnić eksperci z ZUS.
Gmina Pleśna
Pleśna – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Pierwsza gmina zbiorowa z siedzibą w Pleśnej utworzona została w wyniku reformy samorządu w 1935 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).