Poniedziałek, 23 maja 2022r. | Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina
Pokaż menu

“Pleśnioki” triumfują w Lipnicy

17 stycznia, 2022

Gratulujemy grupie kolędniczej "Pleśnioki" sukcesu w jubileuszowym, 40. Przeglądzie Grup Kolędniczej "O Lipnicką Gwiazdę". W niedzielę, 16 stycznia na deskach lipnickiego Centrum Kultury kolędnicy z Pleśnej zaprezentowali program "Z Turoniem", czym wywalczyli sobie zasłużone, pierwsze miejsce i nominację do ogólnopolskiego, pięćdziesiątego już przeglądu w Bukowinie Tatrzańskiej.

Programy 9 grup dorosłych oceniało jury w składzie: prof. Stanisław Węglarz - etnolog, Beata Rompała - regionalista, Aleksander Smaga - muzyk. Niestety, ze względu na pandemię impreza odbyła się bez udziału publiczności. Rekompensatą dla wszystkich zainteresowanych była transmisja wydarzenia.

Pierwsze miejsce w Lipnicy można też potraktować jak wymarzony powrót grupy na konkursowe deski. "Pleśnioki" bowiem przez kilka ostatnich lat, mimo nieustającej aktywności, nie startowali w przeglądach. Z pewnością lipnicki sukces motywuje do dalszej pracy i niesie nadzieję na dobre miejsce pod Tatrami. Ogólnopolski przegląd, będący częścią Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej, przeprowadzony zostanie od 9 do 13 lutego (grupy dorosłe). Życzmy powodzenia i trzymamy kciuki.

Grupa kolędnicza "Pleśnioki" powstała w 2001 roku przy Centrum Kultury w Pleśnej (wówczas Gminnym Domu Kultury w Pleśnej) i działa przy placówce do dziś. Od założenia grupę tworzą wyłącznie mężczyźni, pielęgnując tym samym małopolską tradycję kolędowania. Opiekunami artystycznymi i zarazem członkami grupy są Janusz Jarząb oraz Sławomir Łazarek. Stroje dla grupy szyje Ewa Iwaniec.

Zapraszamy do obejrzenia retransmisji z przeglądu w Lipnicy Murowanej

Fot. (E. Iwaniec)

"Pleśnioki" na lipnickiej scenie
Fragment programu "Z Turoniem"
Pastuch z turoniem - fragment wystąpienia
Fragment programu z turoniem i dziadem
Wystąpienie dziada i baby
"Pleśnioki" schodzą ze sceny do jury
Fragment programu z Żydem
"Pleśnioki" kończą występGmina Pleśna
Pleśna – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Pierwsza gmina zbiorowa z siedzibą w Pleśnej utworzona została w wyniku reformy samorządu w 1935 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).