Poniedziałek, 9 września 2024r. | Imieniny: ?cibora, Sergiusza, Piotra
Pokaż menu

Nie ma kwarantanny na myślenie o bezpieczeństwie podczas pracy w gospodarstwie rolnym

22 kwietnia, 2020

Słońce zaczyna coraz śmielej zaglądać w nasze okna, na podwórkach słychać odważniejszy z każdym dniem śpiew ptaków, a temperatura, w przeciwieństwie do służb sanitarno - epidemiologicznych, zachęca do wyjścia z domu by odetchnąć w końcu pełną piersią. Jednym słowem wiosna! Dla rolników jest to także okres wzmożonych prac polowych, często wykonywanych w pośpiechu i stresie. Praca w „fabryce pod chmurką”, uzależniona od warunków atmosferycznych determinujących wszelkie polowe manewry, wymaga bowiem ścisłej kooperacji z naturą. Jeśli dodamy do tego strach i niepewność jutra związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i wszelkimi tego konsekwencjami, pojawi się gotowa recepta na wypadek przy pracy rolniczej.

Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca, z garaży, spod wiat i z miejsc parkowania wyjechały na podwórka wspaniałe ciągniki, siewniki, opryskiwacze i inne maszyny niezbędne do wykonywania prac polowych. Warto pamiętać o wykonaniu przeglądu stanu technicznego parku maszynowego, uzupełnieniu płynów eksploatacyjnych, ciśnienia w oponach, a także w sytuacji kiedy wymaga tego prawo, ważności przeglądu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia O.C. Niezwykle istotna dla zachowania bezpieczeństwa jest dbałość o pełne, zalecane przez producenta wyposażenie sprzętu w osłony i zabezpieczenia. Maszyny i urządzenia, którymi na co dzień pracujemy w gospodarstwie, należy wykorzystywać zgodnie z ich przeznaczeniem, stosując się do instrukcji obsługi. Jeżeli powierzamy prace polowe innym, pamiętajmy by były to osoby dorosłe, zdrowe, posiadające wymagane przeszkolenie i uprawnienia. Dla zachowania bezpieczeństwa podczas pracy nie rezygnujmy ze stosowania odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej.

W roku 2019 w małopolskich placówkach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zakończono łącznie 1059 postępowań powypadkowych, z czego 350 dotyczyło zdarzeń związanych z użytkowaniem maszyn i urządzeń rolniczych. Chcąc wskazać rolnikom zagrożenia wypadkowe występujące podczas pracy przy maszynach oraz sposoby ich likwidowania, pracownicy Oddziału Regionalnego KRUS w Krakowie oraz Placówek Terenowych Kasy prowadzić będą kampanię prewencyjną pod hasłem „Mądrze postępujesz wypadku nie spowodujesz”.

Stan epidemii jaki obowiązuje w związku z zagrożeniem koronawirusem oraz zamknięcie szkół zmuszają nas do zwrócenia szczególnej uwagi na bezpieczeństwo pozostających w gospodarstwach rolnych dzieci i młodzieży. Odbywająca się bez należytego nadzoru zabawa rodzi wiele potencjalnych zagrożeń dla zdrowia i życia najmłodszych mieszkańców wsi. Odział Regionalny KRUS w Krakowie, promując bezpieczne zachowania podczas zabawy i pracy na terenie obejścia, zachęca do udziału w przygotowanym przez Kasę e-learningowym szkoleniu pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”. Szkolenie zawiera zagadki i quizy, które pozwolą przyswoić wiedzę na temat bezpieczeństwa dzieci w środowisku wiejskim. Aplikacja dostępna jest pod adresem: prewencja.krus.gov.pl

W trudnym dla wszystkich okresie nie traćmy wiary i nadziei w nadejście lepszego jutra. Zachowując zasady obowiązujące podczas trwania kwarantanny, pamiętajmy o zagrożeniach czyhających na nas podczas codziennej pracy w gospodarstwie. Do zobaczenia!




Gmina Pleśna
Pleśna – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Pierwsza gmina zbiorowa z siedzibą w Pleśnej utworzona została w wyniku reformy samorządu w 1935 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).