Goścliliśmy w Bodajk. Relacje polsko – węgierskie coraz mocniejsze
W dniach od 6 do 9 lipca delegacja z Gminy Pleśna gościła w partnerskim mieście Bodajk. Wizyta na Węgrzech była odpowiedzią na zaproszenie tamtejszych władz samorządowych i zbiegła się z obchodami X Dni Miasta Bodajk.
W skład delegacji z Gminy Pleśna weszło niespełna 50 osób. Samorząd gminny reprezentowali: wójt Józef Knapik, jego zastępca Ryszard Stankowski, Prezydium Rady Gminy, tj. Janusz Jarząb (Przewodniczący), Anna Wadas (Wiceprzewodnicząca) i Zbigniew Prusak (Wiceprzewodniczący), jak również radny Marek Kuczera. Od strony kulinarnej gminę reprezentowało Stowarzyszenie KGW "Pełna Chata" ze Szczepanowic, a jej artystyczną wizytówkę stanowiły Orkiestra Dęta Szczepanowice oraz grupa śpiewacza, w skład której weszli członkowie "Pleśnioków" z Pleśnej.
Pierwszego dnia pobytu na Węgrzech delegacja samorządowa wzięła udział w uroczystej Sesji Rady Miejskiej, ogłoszonej z okazji 10 edycji Dni Miasta. W Sali Ceremonialnej Ratusza obecni byli także samorządowcy drugiego partnera Węgrów - Rödermark z burmistrzem Rolandem Kernem na czele. Podczas sesji wójt gminy Pleśna wręczył burmistrzowi Bodajk Lorantowi Wurczingerowi drobny prezent upamiętniający zapoczątkowane 16 lat temu partnerstwo.
W sobotę władze Bodajk i sąsiedniego Csókakő zaprosili partnerów z Polski i Niemiec do zwiedzania ruin średniowiecznego zamku oraz na degustację wina z pobliskiej winnicy. Natomiast w godzinach popołudniowych burmistrz Wurczinger gościł obie delegacje na otwarciu wystawy i premierze książki ilustrujących Bodajk.
Główne uroczystości związane z jubileuszem miasta przypadły w niedzielę. O godzinie 9.30 w kościele pielgrzymkowym w Bodajk odbyła się uroczysta msza święta z udziałem członków obu partnerskich miejscowości. Nabożeństwo odprawione przez proboszcza parafii uświetnił udział szczepanowickiej orkiestry pod kierownictwem Jacka Skrzelowskiego. Mszę świętą zakończyła pieśń "Barka" w wykonaniu muzyków i polskiej części gości.
Kolejnym punktem programu podkreślającym relacje Bodajk, Pleśnej i Rödermark było wspólne zasadzenie trzech dębów z udziałem włodarzy miast partnerskich. Poszczególne drzewa stały się tym samym symbolem długiej i owocnej współpracy.
Wieczorny blok programu Dni Miasta wypełniły występy artystyczne. Na estradzie zaprezentowała się Orkiestra Dęta Szczepanowice wraz z wokalistką Marceliną Cieślik, dostarczając publiczności wyjątkowych wrażeń. Wybrzmiały polskie i zagraniczne przeboje, co węgierska widownia nagrodziła gromkimi brawami.
W przerwie między występami wójt Józef Knapik wręczył gospodarzowi imprezy pamiątkowe tablo będące zbiorem fotografii z poprzednich spotkań obu partnerów.
Grupa śpiewacza z Pleśnej pod kierownictwem Janusza Jarząba poprzez śpiew przybliżyła Węgrom polski folklor. Śpiewakom na akordeonie towarzyszył Marek Kuczera. Bawiono się przy polskich przyśpiewkach biesiadnych, takich jak: "Hej z góry, z góry", "Hej dobro była, dobro", "Wiła wianki" czy "Pognała wołki na Bukowinę". Podczas gdy artyści prezentowali swój dorobek na scenie, obok panie z "Pełnej Chaty" w krakowskich strojach częstowały mieszkańców Bodajk polską kuchnią. W menu znalazły się pierogi ruskie i z fasolą, pasztet, chleb ze smalcem i ogórkiem czy smakowite ciasta. Dzień dla polskiej delegacji zakończył się wspólną kolacją z przedstawicielami miast partnerskich.
W poniedziałek rano polska delegacja pożegnała partnerów z Węgier oraz nowych przyjaciół z niemieckiego Rödermark. Po wspólnej modlitwie i otrzymanym błogosławieństwie udali się w drogę powrotną do Pleśnej.
Orkiestra Dęta Szczepanowice oraz grupa śpiewacza z Pleśnej działają przy Centrum Kultury w Pleśnej.
Pobyt na Węgrzech zrealizowany został przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach projektu "Promocja tradycji i obrzędów ludowych z elementami folkloru charakterystycznego dla regionu".
Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z pobytu w Bodajk.
(fot. S. Smoleń)
Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo przygotowanej przez telewizję Tarnowska.tv.
Przemówienie wójta gminy Pleśna wygłoszone podczas uroczystej sesji Rady Miasta Bodajk
Wielce Szanowny Panie Burmistrzu, Szanowni Państwo według stanowisk i godności, Drodzy Przyjaciele,
Dzieje Węgier i Polaków na przestrzeni wieków splatają się w szczególny sposób. Jako średniowieczni sąsiedzi wspólnie wchodziliśmy na arenę ówczesnej Europy. Zawiązywaliśmy nie tylko sojusze o charakterze militarnym, ale rozwijaliśmy i umacnialiśmy związki rodzinne i relacje polityczne.
Na tej drodze począwszy od Św. Stefana pojawiają się znamienite postacie i miejsca, które na trwale wpisały się w historię Węgier, Polski, a także Europy. Nie sposób nie wspomnieć tu o Wyszehradzie, królu Ludwiku Węgierskim, władającym w średniowiecznej Polsce Kazimierzu Wielkim, czy Generale Józefie Bemie.
Wiele zacnych postaci zasługuje na naszą wspólną pamięć, to oni bowiem przez stulecia budowali to, czym dzisiaj się szczycimy i rozwijamy także w skali lokalnej, czego przykładem jest umowa pomiędzy Bodajk a Pleśną zawarta 26 maja 2002 roku i podpisana przez ówczesne władze naszych Gmin tj. przez Panią Zagyva Lajosne Rencz Katalin i Andrzeja Nowickiego, za co z tego miejsca pragnę im serdecznie podziękować.
Przez 16 ostatnich lat z różną intensywnością realizowaliśmy wzajemne zobowiązania wynikające z umowy. Były to wizyty delegacji Węgierskich w Pleśnej, jak również my mieliśmy przyjemność gościć u Was. Poznawaliśmy się nawzajem, dzieliliśmy się wspólnie naszą tradycją, kulturą i folklorem. Ale co najważniejsze w Bodajk nie zaginęła pamięć o Pleśnej, a w Pleśnej o Bodajk.
Dziękuję Panu Burmistrzowi Lorantowi za serdeczność, z jaką podjął nas w ubiegłym roku w marcu, gdy po wcześniejszych uzgodnieniach zasiedliśmy po raz kolejny przy jednym stole, aby odnowić to, co wiele lat wcześniej zainicjowali nasi poprzednicy. Dziękuję za to, że odpowiedzieliście na nasze zaproszenie i w lipcu ubiegłego roku my mieliśmy zaszczyt gościć Władze Bodajk w Pleśnej. Te dwa wydarzenia otworzyły na nowo pole do zacieśnienia relacji i pogłębienia współpracy, aby jak to zapisano w roku 2002, „mając podobne zainteresowania mieszkańcy Pleśnej i Bodajk jeszcze lepiej poznali siebie, nasze tradycje, zwyczaje, naszą kulturę”.
Proszę pozwolić, że złożę wyrazy wdzięczności za zaproszenie nas na Dni Miasta Bodajk. Przybyliśmy do Was z liczną grupą. Pragniemy pokazać to, co uważamy za ciekawe i wartościowe, coś dla ducha i coś dla ciała. Stąd wizyta naszej orkiestry dętej i zespołu śpiewaczego, a także prezentacja polskiej kuchni przygotowana przez Stowarzyszenie „Pełna Chata”. Mam nadzieję, że to co pokażemy, spotka się z uznaniem Władz i Mieszkańców Bodajk.
Panie Burmistrzu, Szanowni Państwo,
Przyjmijcie proszę pozdrowienia od mieszkańców Gminy Pleśna. Ja zaś ze swojej strony, jak również w imieniu Rady Gminy Pleśna pragnę zapewnić, że nasza współpraca będzie trwać i rozwijać się. Już dzisiaj pragnę na ręce Pana Burmistrza złożyć zaproszenie do naszej Gminy, którego szczegóły omówimy w najbliższym czasie.
Wszystkim tu obecnym, Waszym rodzinom i za Waszym pośrednictwem mieszkańcom życzę zdrowia, szczęścia, wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym. W duchu wielowiekowej tradycji związków Polski i Węgier pozostaję z wyrazami głębokiego uszanowania dla inicjatorów i kontynuatorów naszego porozumienia, dla nas wszystkich.