Czwartek, 30 czerwca 2022r. | Imieniny: Emilii, Lucyny

Gorczański spacer z “Wędruj Razem z Nami”

22 czerwca, 2022

Dwa schroniska, stosunkowo krótka pod względem dystansu trasa, widokowe atrakcje oraz umiarkowane przewyższenia - tak w skrócie opisać możemy trzecią wycieczkę w ramach X sezonu akcji "Wędruj Razem z Nami". Dodatkowym, niezależnym od organizatorów atutem wypadu była optymalna pogoda do aktywności w górach.

W liczbie 51 uczestników. w towarzystwie przewodnika grupa rozpoczęła wędrówkę z Kowańca w Nowym Targu. Trzymając się niebieskich oznaczeń, wycieczka dotarła na Łapsową Polanę - halę znaną z pięknych widoków na Podhale, Spisz i Tatry spod prywatnego schroniska. Ciekawostką w tym miejscu jest jedna z trzech rzeźb owcy autorstwa Michała Batkiewicza. To owca - turystyka, lub - jak niektórzy ją nazywają - Czerwony Kapturek z wilkiem. Owczy szlak dopełniają dwie pozostałe, tj. owca - lotnik i owca - rowerzystka.

Po dłuższej przerwie na posiłek i podziwianie widoków grupa skierowała się na odwiedzane już w ramach akcji Stare Wierchy. Zielony szlak prowadził wpierw ku dołowi - do miejscowości Obidowa, by znów zaprosić wędrujących do lekkiego wysiłku pod schronisko.

Po godzinnym odpoczynku wypoczęci turyści udali się niebieskim, grzbietowym szlakiem w stronę Rdzawki i Kułakowego Wierchu, na zboczach którego powstała karczma, gdzie zaplanowany został obiad. Ten odcinek zafundował wędrowcom najciekawsze widoki i drogę między kwitnącym łąkami. Z jednej strony szlaku można było zerkać na Tatry, z drugiej na masyw Babiej Góry i Pilska.

Wycieczka w Gorce z pewnością wspominana będzie jako relaksacyjny spacer. Wkrótce, w lipcu czwarta odsłona sezonu. Tym razem organizatorzy zapraszają w Beskid Żywiecki. Szczegóły wkrótce.

Organizatorami akcji są: Centrum Kultury w Pleśnej oraz Jan Wójtowicz.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczki
(fot. S. Smoleń)

Gmina Pleśna
Pleśna – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Pierwsza gmina zbiorowa z siedzibą w Pleśnej utworzona została w wyniku reformy samorządu w 1935 roku.