Środa, 23 czerwca 2021r. | Imieniny: Wandy, Zenona
Pokaż menu

Gminne Święto Konstytucji 3 Maja

03 maja, 2021

Gminne obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały wyraz symboliczny. W związku z obostrzeniami, uroczystości ograniczone zostały do mszy świętej i złożenia wiązanek pod pomnikiem poległych za Ojczyznę.

To już drugi rok, kiedy organizatorzy ze względów bezpieczeństwa zmuszeni byli zrezygnować z tradycyjnego pochodu, uroczystej części oficjalnej oraz okolicznościowego programu artystycznego. Chcąc jednak godnie uczcić tą ważną dla Polaków rocznicę, o godzinie 9.00 w kościele parafialnym w Pleśnej odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i parafii. W nabożeństwie odprawionym przez proboszcza ks. Józefa Bobowskiego uczestniczyły poczty sztandarowe OSP KSRG w Pleśnej i Szkoły Podstawowej w Pleśnej. Niestety, w związku z pandemią, uczestnictwo we mszy świętej było ograniczone i wielu mieszkańców nie miało możliwości wzięcia udziału w mszy świętej. W homilii wygłoszonej przez ks. Jacka Słotę można było usłyszeń wiele słów na temat losów naszego kraju, które jakże często powierzaliśmy Matce Boskiej. 3 maja obchodzony jest także jako Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Po mszy świętej przedstawiciele gminnego samorządu, środowisk kombatanckich i szkół zebrali się w centrum Pleśnej, by złożyć wiązanki kwiatów oraz znicze pod pomnikiem poległych za Ojczyznę. W ten sposób hold polskim patriotom oddali:
w imieniu Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego - Tadeusz Baszczowski,
w imieniu samorządu gminy Pleśna - wójt Józef Knapik, przewodniczący Rady Janusz Jarząb oraz radni Marta Zbylut, Kazimierz Mania, Wacław Hajduga, Piotr Krawczyk,
w imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Pleśnej - Małgorzata Czernecka i Anna Wadas,
w imieniu Szkoły Podstawowej w Janowicach - dyrektor Maksymilian Mrzygłód,
w imieniu Szkoły Podstawowej w Świebodzinie - Irena Barszcz,
w imieniu Szkoły Podstawowej w Lichwinie - dyrektor Marzena Sukiennik,
w imieniu Szkoły Podstawowej w Pleśnej - dyrektor Agnieszka Stasik i młodzież,
w imieniu Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Rzuchowej - dyrektor Małgorzata Czernecka,
w imieniu 23 Drużyny Harcerskiej z Pleśnej - drużynowa Monika Baszczowska wraz z druhami.

Druhowie 23 Drużyny Harcerskiej przygotowywali na obchody koncert pieśni patriotycznych, który z uwagi na sytuację epidemiologiczną nie mógł się odbyć. Miejmy nadzieję, że młodych harcerzy wysłuchamy jeszcze w tym roku.

Zobacz galerię zdjęć z obchodów trzeciomajowych w Pleśnej
(fot. S. Smoleń)

Poniżej publikujemy przemówienie okolicznościowe wójta gminy Pleśna.

„Nim Polska zmartwychwstała z upadku i win!
W górę serca! – wstały świty, w Polsce cudny maj!
Blask ozłocił już gór szczyty, wolny polski kraj!
Rozbudziła się w Narodzie wiara w siłę, moc!

Tylko trzeba trwać nam w zgodzie od świtu – po noc!
Niechaj z wieży biją dzwony jak jest wielki kraj.
Niech na wszystkie głoszą strony: Wiwat Trzeci Maj!”

Czcigodni Księża na czele z ks. Proboszczem Dziekanem Józefem Bobowskim, któremu bardzo serdecznie dziękuję za odprawienie mszy św. w intencji Ojczyzny, ks. Jackiem Słotą, który wygłosił do nas piękne patriotyczno – historyczno – religijne kazanie, ks. Janem Dziedziną. Szanowni Państwo Mieszkańcy Gminy Pleśna, Druhny i Druhowie Strażacy!

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, którą w dniu dzisiejszym obchodzimy, nadal w takim trudnym okresie, niech w naszej świadomości, w naszych sercach i umysłach powoduje, by mimo trudności, izolacji, braku normalnego kontaktu, spłycenia miedzyludzkich relacji, pamiętać o nadziei, o przyszłości, o iskrze wolności. Przecież ta iskra wolności wiele razy zapalała się również na pleśnieńskiej ziemi, poprzez walki toczone przez Legionistów Polskich, poprzez walkę z okupantem, którą wypowiedzieli żołnierze Batalionu Barbara 16 Pułku Piechoty Armii Krajowej.

To powinność wszystkich nas, niezależnie od okoliczności, w których zostajemy postawieni - pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach i ludziach, dzięki czemu ta symboliczna iskra wolności nigdy nie zgasła.

Dzisiejsza, 230. rocznica uchwalenia Konstytucji niech skłoni nas do postawienia sobie pytania, czy zależy mi na ojczystym kraju, na tradycji, dokonaniach naszych przodków, kulturze i patriotyzmie? Czy w głębi serca każdego z nas tkwi miłość do ojczyzny bez względu na jej trudności i problemy? Czy zależy mi na rozwoju Polski, każdego skrawka ziemi – też tej ziemi - Gminy Pleśna? Czy uważam, że ponieważ to wspólne, to mogę zniszczyć, wyrzucić, nie dbać?

Czy popieram ludzi, dla których nie liczą się żadne wartości? Ludzi nieprzestrzegających zasad? Ludzi, których celem nadrzędnym są własne profity? Polaków, którzy potrafią opluć drugiego Polaka? Tych, którzy chronią własne interesy, a nie interesy Ojczyzny…

Tego uczy nas historia – również ta związana z Konstytucją 3 maja…

Nie udało się na długo obronić wprowadzonych reform trzeciomajowych, ale pokazaliśmy, że jako Polacy potrafimy wydobyć się z głębokich podziałów, wyjść z wielkiego kryzysu, jednoczyć siły, powstawać z upadku, zapominać o wzajemnych krzywdach i urazach…

Czy potrafimy to dzisiaj? Wziąć odpowiedzialność za losy Polski, za losy naszej małej Ojczyzny – Gminy Pleśna?

Wiem to, że są tacy, którzy to potrafią…, że dobro Ojczyzny polega na zwykłym prostym życiu dla Niej, Na wspólnym działaniu, na wzajemnym szacunku, Na odczuciu bycia gospodarzem, poszanowaniu dobra wspólnego na terenie własnej Gminy… Takie postawy to godny wzór do naśladowania – również dla mnie.

Święto, które pobudza nas do refleksji nad wartościami, jakie winniśmy czerpać z doświadczenia naszych przodków. Winniśmy szanować przeszłość i jednocześnie z nadzieją spoglądać w przyszłość, mając przy tym ufność w młodsze pokolenia, które biorą z nas przykład. Byśmy potrafili w tym czasie kształtować dzieci i młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu tradycji narodowych, szacunku do człowieka, wiary…

Czy potrafilibyśmy stanąć dzisiaj jako katolicy w obronie dewastowanych kościołów, szarganych symboli religijnych, opluwanych kapłanów, czy raczej dla świętego spokoju poddamy się nurtowi zaprzeczenia wiary, religii, wartości chrześcijańskich, które nie raz ratowały nasza Ojczyznę? Warto zadać sobie to pytanie właśnie dzisiaj - w Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która w wierszu Marii Konopnickiej woła do nas:
„Nigdy ja Ciebie ludu nie rzuciła.
Nigdy Ci mego nie odjęła lica.
Ja po dawnemu – moc Twoja i siła.
Bogurodzica”.

Korzystając z okazji, chciałbym zwrócić się również do druhen i druhów strażaków, zwłaszcza tych z terenu Gminy Pleśna, którzy jutro w dzień Św. Floriana obchodzić będą swoje święto. Dziękuję Wszystkim za Wasze zaangażowanie, poświęcenie dla dobra naszych mieszkańców.

Dziękuję wszystkim, którzy uświetnili dzisiejszą uroczystość, pocztom sztandarowym, w sposób szczególny 23 Drużynie Harcerskiej z drużynową Moniką Baszczowską, którzy przygotowywali mini koncert pieśni patriotycznych, a który ze względu na sytuację epidemiczną nie mógł się odbyć.

Dziękuję tym wszystkim, którzy wywiesili flagi państwowe z okazji Dnia Flagi i dzisiejszej Uroczystości.

„Maj – rocznica pięknych serc!
Maj – rocznica wielkich myśli,
Tym, co dawno przeminęli,
Hołd składają, ci co przeszli.
Choć przeminął dawno wiek,
Dawne hasła się zmieniły,
Orzeł począł nowy bieg.
Lecz z przeszłości czerpał siły...”

Dziękuję bardzo!
Gmina Pleśna
Pleśna – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Pierwsza gmina zbiorowa z siedzibą w Pleśnej utworzona została w wyniku reformy samorządu w 1935 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).