Sobota, 30 września 2023r. | Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronima
Pokaż menu

Gmina Pleśna obchodziła 20. Jubileusz Święta Owoców

19 lipca, 2023

To już z nami. Okrągłe dwadzieścia lat największej plenerowej imprezy w Gminie Pleśna, czyli Święta Owoców i Produktów Pszczelich. Jubileuszowa edycja przypadła w niedzielę, 16 lipca. To był wyjątkowo gorący dzień, podczas którego zaprezentowało się blisko sześćdziesięciu wystawców.

O godz. 15.00 imprezę otworzył wójt Józef Knapik. Otwarcie Święta było dobrą okazją, by wyróżnić osoby szczególnie zaangażowane w organizację tego dorocznego przedsięwzięcia, nawet od jego początków. Wśród zaproszonych na scenę byli Jolanta Kuczera - Stankowska – dyrektor Centrum Kultury w Pleśnej, Janusz Jarząb – Przewodniczący Rady Gminy Pleśna, Stanisław Sorys – radny Sejmiku Małopolskiego, Jan Czaja – kierownik biura LGD Dunajec – Biała, Barbara Zych – Prezes Zarządu Grupy ODRolnika, Marta Malec - Lech – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

W pierwszej godzinie wydarzenia na scenę zaproszeni zostali także wolontariusze, którzy w ten upalny dzień podjęli się kwestować na rzecz wsparcia dla trzech młodych chłopców z terenu gminy Pleśna: Adasia Ziomka, Maksa Knapika i Julianka Zielińskiego. Wraz z Centrum Kultury w Pleśnej koordynatorem akcji charytatywnej była Pani Joanna Heród – na co dzień nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Pleśnej, która w placówce organizuje także młodzieżowy wolontariat.

O godzinie 15.00 rozpoczął się także coroczny kiermasz, na którym dominowały stoiska kulinarne ze zdrową, często tradycyjną i wywodzącą się z regionu żywnością: wypiekami, potrawami, przetworami, produktami pochodzenia pszczelego, serami, owocami, sokami owocowymi, lemoniadą czy kompotem. Wartym odnotowania jest fakt, że wśród wyżej wymienionych na placu imprezy wystawiło się aż 10 stoisk kół gospodyń wiejskich, głównie z terenu gminy Pleśna.

Dzięki zaangażowaniu podmiotów współpracujących z organizatorami, na Święcie Owoców pojawiły się atrakcyjne stoiska urządzone w ramach wydarzeń towarzyszących. Podczas szóstej edycji „Pleśnieńskiego Bachusa” prezentowano ofertę enoturystyczną, promowano lokalne winnice, prowadzono warsztaty, pokazy sommelierskie i kulinarne. Gratką tego wydarzenia był pokaz kulinarny uznanego w całej Polsce Pascala Brodnickiego. Kucharz prezentował desery owocowe oraz sałatkę z sosem na bazie wina. W alejce 4. Małopolskiej Pszczoły wystawili się lokalni pszczelarze, kusząc tym co najzdrowsze i smaczne. W ramach imprezy prowadzone były także warsztaty, pogadanka na tematy pszczelarskie oraz pokaz kulinarny z degustacją. Trzecim towarzyszącym Świętu wydarzeniem były stoiska promujące tanie, czyste i bezpieczne rozwiązania energetyczne dla domu i firmy. Na jednym z nich zorganizowano warsztaty oraz kampanię informacyjną.

Jak podczas każdej odsłony imprezy, także i w tym roku wystawiły się podmioty instytucji takich jak Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Lokalna Grupa Działania Dunajec - Biała i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Na tego typu stoiskach można było zaczerpnąć wiedzy i informacji oraz uzyskać porady całkowicie nieodpłatnie.

Boisko treningowe ośrodka „Relaks” w przeważającej mierze wypełniły atrakcje dla całej rodziny. Na dzieci czekało mobilne wesołe miasteczko z mnóstwem urządzeń, stoisk z łakociami, zabawkami czy lodami. Obok strefy zabaw dla dzieci urządzono ogólnodostępną gastronomię. Podczas imprezy na lody i zimne napoje zapraszał także działający na co dzień na „Relaksie” foodtruck.

Ale Święto Owoców to nie tylko kiermasz. Nieodzowną atrakcją imprezy jest to, co dzieje się na scenie. Pierwszym artystycznym punktem programu imprezy był koncert gminnego chóru „Cantando” pod kierownictwem Doroty Przęczek. W tym roku w repertuarze grupy znalazły się polskie przeboje, m.in. Anny Jantar, Czerwonych Gitar czy Krzysztofa Krawczyka, co spotkało się z bardzo przychylnym odbiorem publiczności.

Duże brawa zebrała także para taneczna: Zuzanna Kozik i Przemysław Suda, prezentując się w tańcach standardowych, tj. walcu wiedeńskim, angielskim, fokstrocie i tangu. Na co dzień tancerze doskonalą swoją umiejętności w tarnowskim Stowarzyszeniu Tanecznym „KLASA”.

Kolejnym artystycznym wydarzeniem był koncert Orkiestry Dętej Szczepanowice przy udziale znakomitych solistów Marceliny Cieślik i Szymona Chatały. Razem wykonali znane polskie utwory w nowych aranżacjach. Koncert szczepanowickiej orkiestry podzielony został na dwie części. W przerwie je rozdzielającej rozstrzygnięta została dwudziesta edycja konkursu kulinarnego „Pleśnieński Smak”. W tegorocznej odsłonie integralnego ze Świętem konkursu wzięło udział 11 uczestników.
20. Pleśnieński Smak – czytaj więcej.

Wisienką na torcie pod nazwą XX Święto Owoców i Produktów Pszczelich był koncert najsłynniejszych górali w Polsce – Golec uOrkiestra, Bracia z Milówki wspólnie z przyjaciółmi i rodziną zagrali znakomity koncert, podczas którego nie zabrakło najpopularniejszych przebojów oraz utworów z najnowszej płyty. Tuż po koncercie artyści wyszli do najwierniejszych fanów.

Zwieńczeniem dwudziestej odsłony święta była zabawa taneczna przy muzyce na żywo zespołu „Pretekst”. Niestety, upalny dzień pod koniec odpowiedział opadem deszczu, co skutkowało tym, że potańcówka została skrócona.

Gmina Pleśna oraz Centrum Kultury w Pleśnej dziękują Partnerom XX Święta Owoców za okazane wsparcie i współpracę. A byli nimi: Powiat Tarnowski, Województwo Małopolskie, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Karniowicach, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Organizatorzy XX Święta Owoców dziękują wszystkim Sponsorom, dzięki hojności którym udało się zrealizować tak duże przedsięwzięcie:
Firmie WIALAN Andrzej Wiatr i Dorota Langer – sponsorowi strategicznemu wydarzenia,
Firmie MK OKNO Przemysław Mirek,
Firmie MULTIKOP Jerzy Soczek,
Firmie JU – MAR Sp. j. Marta i Jerzy Rzepa,
F. U. H. WODNIKTS Tomasz Socha,
Firmie Transportowej PIOTRANS Piotr Kajmowicz
firmie Copy Service Tarnów Tadeusz Malec,
Firmie Delikatesy Centrum w Pleśnej Tomasz Nalepka,
Firmie Dom Handlowy „Dwójka” w Pleśnej Wiesław Wróbel,
Firmie AL.CAPONE Agata i Sławomir Skowronowie,
Restauracji „Bujanka” Katarzyna i Krzysztof Bujak,
Firmie EL-STACH Elżbieta i Stanisław Kocik,
Firmie FB Serwis Karpatia Sp. z o.o.,
Państwu Małgorzacie i Mieczysławowi Witkowskim,
Firmie EL-MAR Marcin Walaszek,
Firmie FAS-BUD Usługi Remontowo – Budowlane Jacek Pieprz,
Firmie TEXOM Krystian Woś,
Przedsiębiorstwu Budownictwa Wodno - Sanitarnego POTOK Piotr Potok.

Organizatorzy dziękują osobom prywatnym i innym podmiotom zaangażowanym w pomoc w organizacji imprezy. A byli to: Piotr Adamowski, Piotr Boczek, Grzegorz Sterkowiec, Zbigniew Prusak, Michał Kubicz – radny gminy Pleśna, Daniel Zieliński – sołtys wsi Pleśna, Jolanta Zych – Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Tarnowie, Stanisław Nosek, Joanna Heród, Ryszard Stankowski – zastępca wójt Gminy Pleśna, Marcin Warchoł z Urzędu Gminy Pleśna, Druhowie wszystkich Ochotniczych Straży Pożarnych w Pleśnej, Centrum Produktu Lokalnego, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Rzuchowej, Adam Krakowski z „Domu Weselnego” w Janowicach.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z XX Święta Owoców
(fot. „Czuły Kadr” Karolina Hajduga, Centrum Kultury w Pleśnej)

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z wydarzenia
(STARnowa.tv)
Gmina Pleśna
Pleśna – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Pierwsza gmina zbiorowa z siedzibą w Pleśnej utworzona została w wyniku reformy samorządu w 1935 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).