Środa, 17 kwietnia 2024r. | Imieniny: Rudolfa, Roberta
Pokaż menu

Dotacje na wymianę pieca – nabór deklaracji

03 października, 2016

Zapraszamy wszystkich mieszkańców zainteresowanych zmianą sposobu ogrzewania do składania wstępnych deklaracji udziału w projekcie, w ramach którego będzie można uzyskać dotację na wymianę pieca i instalacji.

Wypełnione ankiety należy składać w Sekretariacie Urzędu Gminy Pleśna, pok. nr 103 I piętro w terminie od 3 października do 20 stycznia 2017 r. W przypadku wysłania ankiety pocztą, decyduje data wpływu ankiety do Urzędu Gminy Pleśna.

Informacje można uzyskać pod numerami telefonu: 14 629 28 48, 14 629 28 34.

 1. Kto może złożyć wniosek o dotację?
  Dotacje przeznaczone są dla właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych, którzy chcą zlikwidować swój stary piec węglowy.  

 2. Na co można uzyskać dofinansowanie?
  Dotacja będzie przeznaczana na wymianę starego pieca na nowy (na gaz, biomasę, węgiel), w tym:
  a) demontaż starego źródła ciepła,
  b) zakup i montaż nowego źródła ciepła,
  c) zakup i montaż niezbędnej armatury: czopuch, pompa wymagana do prawidłowego funkcjonowania i obiegu instalacji c.o., zawór trój-/czwórdrogowy, zawory przelotowe i zwrotne, zespół rurowy, izolacja rurociągów, montaż naczynia wzbiorczego, osprzęt niezbędny do zainstalowania nowego źródła ciepła, a w przypadku kotłów gazowych również wkład kominowy,
  d) wewnętrzna instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. 

  Kocioł musi spełniać wymagania klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012 oraz wymagania ekoprojektu. Lista niskoemisyjnych kotłów na węgiel i biomasę spełniających ww. wymagania dostępna jest na stronie internetowej www.powietrze.malopolska.pl/kotly.

  Planuje się wymianę 90 szt. starych niskosprawnych źródeł ciepła na paliwa stałe na urządzenia do ogrzewania na paliwa stałe spełniające normy środowiskowe.

 3. Jaka jest wysokość dotacji?
  a) 350zł za każdy kilowat obliczonej mocy nowego źródła ciepła, ale nie więcej niż 8 tys. zł,
  b) 80 zł za każdy metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni w przypadku wymiany instalacji, ale nie więcej niż 6 tys. zł.

 4. Czy możliwe jest otrzymanie dotacji na już wymieniony piec?
  Nie; w ramach projektu będzie można otrzymać dofinansowanie do wymiany pieca wykonanej w trakcie trwania projektu, tj. ok. III kwartału 2017 roku.  

 5. Czy Gmina będzie wybierać wykonawcę robót?
  Każdy mieszkaniec, który zdecyduje się wziąć udział w projekcie, sam dokona wyboru dostawcy kotła i wykonawcy wewnętrznej instalacji. Fakturę  otrzymaną za wykonane usługi mieszkaniec dostarczy do Urzędu Gminy.

 6. Kiedy mogę zgłosić się do Gminy po dotację?
  Przewidywany czas realizacji projektu to 2018 rok.

Procedura ubiegania się o dofinansowanie:

1. Złożenie wstępnej deklaracji uczestnictwa w projekcie.
2. Po zakwalifikowaniu się do projektu, wybrane domy odwiedzi niezależny audytor, który wykona bezpłatny audyt energetyczny budynku i oceni jego zapotrzebowanie energetyczne. Osoba ta pomoże dobrać optymalną moc kotła potrzebną do ogrzania domu. Audytor wskaże także jakie prace, oprócz wymiany źródła ciepła, powinny zostać wykonane, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło  w domu (np. termomodernizacja, wymiana okien i drzwi).
3. Po wykonaniu audytów energetycznych zostanie ustalona ostateczna lista osób zakwalifikowanych do udziału w projekcie.
4. Gmina złoży wniosek o dofinansowanie wymiany starych pieców.
5. W przypadku otrzymania dofinansowania, projekt będzie realizowany w latach 2018-2019.

Dodatkowe informacje są dostępne w broszurze.
Gmina Pleśna
Pleśna – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Pierwsza gmina zbiorowa z siedzibą w Pleśnej utworzona została w wyniku reformy samorządu w 1935 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).