Bitwa pod Łowczówkiem pierwszym krokiem w drodze do niepodległości
W niedzielę, 6 listopada 2016r. na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku po raz osiemnasty odbył się Zlot Niepodległościowy „Łowczówek 2016”. Gminne i powiatowe obchody patriotyczne upamiętniały 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 102. rocznicę bitwy pod Łowczówkiem. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy, a wyjątkowym gościem uroczystości był Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.
W tym podniosłym dla całej społeczności powiatu tarnowskiego wydarzeniu uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Pleśna, gmin ościennych, przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich, powiatowych, gminnych, kombatanci, członkowie ŚZŻAK, reprezentanci Wojska Polskiego, służb mundurowych, kół i stowarzyszeń, dzieci i młodzież. W Zlocie uczestniczyły liczne poczty sztandarowe.
Obchody tradycyjnie zainaugurowało wprowadzenie pocztów sztandarowych i Kompani Honorowej wystawionej przez 6. Batalion Dowodzenia 6. Brygady Powietrznodesantowej im. Generała Stanisława Sosabowskiego w Krakowie. Uroczystej mszy świętej polowej w intencji Ojczyzny i Legionistów przewodniczył ks. Alfons Górowski – proboszcz parafii św. Jakuba w Tuchowie przy koncelebrze duchownych z Pleśnej: ks. prałata Józefa Bobowskiego i ks. Michała Dziewita oraz o. Kazimierza Pelczarskiego ze Zgromadzenia Ojców Redemptorystów w Tuchowie, który nadto wygłosił homilię. Nabożeństwo uświetniły działająca przy Centrum Kultury w Pleśnej Orkiestra Dęta Szczepanowice pod dyrekcją Jacka Skrzelowskiego oraz chór parafialny z Pleśnej pod kierownictwem Agaty Kołodziej. Czytania liturgiczne i modlitwę wiernych przygotowali nauczyciele i młodzież z Gimnazjum w Pleśnej im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem.
Po mszy świętej, głos zabrał wójt Gminy Pleśna Józef Knapik, powitał wszystkich zebranych na uroczystości. Następnie w dowód uznania wieloletniej działalności orkiestry ze Szczepanowic, kapelmistrz Skrzelowski odebrał z rąk starosty tarnowskiego nowy instrument muzyczny.
Kolejny blok uroczystości rozpoczął się od meldunku, który Ministrowi Obrony Narodowej złożył ppłk Andrzej Smoliński oraz przeglądu wojska dokonanego przez ministra Macierewicza. Minister w swoim przemówieniu wyraźnie podkreślił wagę miejsca i bitwy, z którą związane są te doroczne obchody. Wspomniał, że starcie to otwarło nam drogę do niepodległości. Wymieniał nieznane jeszcze wtedy nazwiska bohaterskich dowódców: gen Sosnkowskiego czy gen. Edwarda Śmigłego – Rydza. Następnie głos zabrał po raz kolejny wójt Józef Knapik, a w dalszej kolejności starosta Roman Łucarz, I Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron, poseł Michał Wojtkiewicz i senator Kazimierz Wiatr.
Wśród zaproszonych na obchody niepodległościowe w Łowczówku m.in. byli niewspomniani wyżej poseł Wiesław Krajewski, burmistrz miasta i gminy Tuchów Adam Drogoś, Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasz Stelmach, samorządowcy Ziemi Tarnowskiej, Radni Województwa, Radni Powiatu Tarnowskiego, Radni Rady Gminy Pleśna z przewodniczącym Rady Januszem Jarząbem, kombatanci, rodziny kombatanckie, członkowie Związku Sybiraków, Bractwo Kurkowe i inni.
W dalszej części obchodów odśpiewano Hymn Państwowy. Apel Pamięci i formułę, która jest hołdem dla zmarłych tragicznie w katastrofie z 10 kwietnia 2010r. odczytał ppor. Damian Wykusz, po czym Kompania oddała salwę honorową. Poszczególne delegacje składały wiązanki kwiatów oraz znicze, w tym minister Antoni Macierewicz. Uroczystości na cmentarzu zakończyło przemówienie burmistrza Tuchowa Adama Drogosia, który zaprosił uczestników zlotu na dalszą, nieoficjalną część programu obok wiaty turystycznej oraz żołnierską grochówkę.
Przy ognisku odbyło się wspólne śpiewanie pieśni legionowych i żołnierskich, któremu przewodniczył chór parafialny z Pleśnej. Dodatkową atrakcją osiemnastych obchodów niepodległościowych w Łowczówku były prezentacja sprzętu wojskowego produkcji Zakładów Mechanicznych w Tarnowie oraz ekspozycja fotografii, pamiątek i rekwizytów z Izby Pamięci Gimnazjum w Pleśnej.
Zlot współorganizują powiat tarnowski oraz gminy Pleśna i Tuchów, w tym podległe im instytucje kultury.
Bitwa pod Łowczówkiem z udziałem I Brygady Legionów Polskich J. Piłsudskiego rozegrana została w dniach 22 – 25 grudnia 1914r. O ważności tej potyczki na kartach polskiej historii świadczy m.in. fakt, iż napis „Łowczówek 24 XII 1914” widnieje na tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.
(fot. S. Smoleń)
Zapraszamy do obejrzenia relacji przygotowanej przez telewizję Tarnowska.tv.
Zapraszamy do obejrzenia relacji przygotowanej przez Telewizję Polską.