Niedziela, 6 grudnia 2020r. | Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana

XVIII Sesja Rady Gminy Tarnów. Rozmowa m.in. na temat komunikacji autobusowej i Aglomeracji Tarnowskiej

21 października, 2020
Urząd Gminy Tarnów / Andrzej Otrębski - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Urząd Gminy Tarnów / Andrzej Otrębski - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

W dniu 14 października, w Hali Widowiskowo - Sportowej w Koszycach Wielkich, z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych, odbyła się XVIII Sesja Rady Gminy Tarnów. Poprzedziły ją spotkania w komisjach branżowych, podczas których dyskutowano temat komunikacji autobusowej w gminie Tarnów, po tym jak Miasto wypowiedziało umowę na prowadzenie transportu zbiorowego i zaproponowało nowe, niekorzystne warunki.

Radni jednogłośnie zobowiązali wójta do prowadzenia rozmów w sprawie zorganizowania samodzielnej komunikacji autobusowej przy jednoczesnym negocjowaniu z Miastem lepszych warunków porozumienia. Rajcy zapoznali się także z ofertą prywatnego przewoźnika zainteresowanego zorganizowaniem przewozów na terenie gminy Tarnów.

Rajcy podczas sesji wyrazili też zgodę na zawarcie porozumienia na wspólną realizację zadania pomiędzy Gminą Tarnów, a Powiatem Tarnowskim. Mowa o zorganizowaniu przejścia dla pieszych wraz z doświetleniem w rejonie nowego budynku OSP w Zgłobicach. Nowe, bezpieczne rozwiązanie komunikacyjne ma się pojawić w roku przyszłym, obecnie tworzony jest projekt.

Radni ponadto wyrazili chęć pozostania w tzw. Aglomeracji Tarnowskiej w zakresie zbierania i przekazywania ścieków komunalnych do oczyszczalni. Dla gminy Tarnów, skanalizowanej obecnie w ok. 94%, Skrzyszów i Pleśna oznacza to łatwiejszy dostęp do tego sektora gospodarki komunalnej.

Obradowano także nad zmianami uchwały budżetowej i wprowadzeniem do budżetu dodatkowych środków finansowych na inwestycje, zmianami w zakresie wieloletniej prognozy finansowej gminy Tarnów, dyskutowali również nad bieżącymi sprawami.

Obecna była reprezentantka mieszkańców Zgłobic, która przedstawiła problem uciążliwości związanych z funkcjonowaniem bazy Powiatowego Zarządu Dróg w tej miejscowości.

Gościem XVIII Sesji Rady Gminy Tarnów była ponadto poseł Anna Pieczarka. Parlamentarzystka mówiła m.in. o możliwościach pozyskiwania środków zewnętrznych na różne zadania w gminie Tarnów i wsparcia w tym zakresie. Relacjonowała także pobyt w Warszawie na początku września br. podczas Dożynek Prezydenckich, gdzie kolejny sukces odniosła rodzinna grupa wieńcowa z Poręby Radlnej z Janem Skórką na czele. Jak informowaliśmy, wieniec dożynkowy z tej miejscowości gminy Tarnów już po raz drugi zajął pierwsze miejsce i okazał się najpiękniejszy w Polsce. {Play}

Gmina Tarnów
Tarnów – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Do gminy wiejskiej Tarnów nie należy miasto Tarnów, stanowiące oddzielną gminę miejską Tarnów.