Niedziela, 6 grudnia 2020r. | Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana

Są nowe obostrzenia – cała Polska w czerwonej strefie

23 października, 2020
Urząd Gminy Tarnów / Andrzej Otrębski - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Urząd Gminy Tarnów / Andrzej Otrębski - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Ograniczenia wprowadzone przez rząd do walki z koronawirusem i dla bezpieczeństwa mieszkańców, będą obowiązywać od jutra, 24 października. Najważniejsze z nich dotyczą zamknięcia barów i restauracji, które mogą prowadzić jedynie handel na wynos oraz zmian w systemie szkolnym - dzieci i młodzież z klas od 4-8 szkół podstawowych przechodzą na naukę zdalną. – Bądźmy dla siebie wyrozumiali. Wzajemna życzliwość może spowodować, że w tych trudnych czasach, mimo ograniczeń, nie odizolujemy się od siebie, a z pandemii wyjdziemy mądrzejsi – mówi wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł.

W odpowiedzi na epidemię koronawirusa, lista obostrzeń jest dodatkowo następująca:

- młodzież do 16. roku życia nie może wychodzić z domu przez część dnia (tylko pod opieką dorosłych),

- obowiązuje zakaz spotkań i aktywności w grupach powyżej pięciu osób. Wyjątkiem są ci, którzy mieszkają razem i ci, którzy spotykają się w celach zawodowych,

- seniorzy powyżej 70. roku życia powinni pozostać w domach – uruchamiany jest program Korpus Wsparcia Seniorów Osobom starszym w codziennych obowiązkach mają pomagać harcerze, wolontariusze i żołnierze WOT,

- zawieszona zostaje działalność sanatoriów.

Pamiętajmy o przestrzeganiu najważniejszych zasad sanitarnych. Specjaliści nie mają wątpliwości, że transmisję koronawirusa może przerwać tylko ograniczanie kontaktów, dezynfekcja, maseczki, dystans oraz wietrzenie pomieszczeń. Kto nie musi, powinien pozostać w domu. Większość spraw urzędowych można także załatwić przed telefon. Wystarczy zadzwonić i poprosić o połączenie z danym referatem 14-688-01-01. - Uczymy się żyć w nowej rzeczywistości. To nieunikniona, wielka próba naszej siły psychicznej, odpowiedzialności obywatelskiej, więzi rodzinnych, społecznych i koleżeńskich – dodaje Grzegorz Kozioł.

Dodajmy, że rządowa strategia walki z pandemią ma trzy główne elementy. Dotyczy ochrony i wsparcia seniorów, dbania o wydolność systemu ochrony zdrowia oraz walki z koronawirusem przy jak najmniejszym wpływie na gospodarkę. {Play}

Gmina Tarnów
Tarnów – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Do gminy wiejskiej Tarnów nie należy miasto Tarnów, stanowiące oddzielną gminę miejską Tarnów.