Sobota, 25 stycznia 2025r. | Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Pokaż menu

Rusza renowacja zabytkowego Dworu w Radlnej

04 grudnia, 2024

Na początek dach, aby zabezpieczyć budynek przed dalszą degradacją. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez gminny samorząd - to aż 98% potrzebnych środków! Pieniądze pochodzą z drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą. -Prace przy dachu oraz przy wymianie rynien i rur spustowych dworu w Radlnej potrwają do końca 2025 r. Całkowity koszt zadania wynosi niemal 484 tys. zł – informuje wójt, Grzegorz Kozioł.

Przypomnijmy, dwa lata temu gmina Tarnów została właścicielem dworu w zespole dworsko-gospodarczo-parkowym w Radlnej, którego powstanie datowane jest na lata 80. XIX w. Dwór to kiedyś duma miejscowości, obecnie zdewastowany, zniszczony budynek, czekający na renowację. Takie też są plany samorządu. Po zakupie obiektu wraz z działką o powierzchni ponad jednego hektara samorząd gminny będzie chciał w przyszłości przywrócić mu dawny blask, ma on służyć celom publicznym. -O dokładnym przeznaczeniu zabytku po konsultacjach zadecydują mieszkańcy wraz z radnymi gminy Tarnów – dodaje wójt.

Dwór wizualnie odwołuje się do tradycji włoskiej willi renesansowej, historycznie to dwór księcia Sanguszki. Budynek parterowy, z cegły. Okna w dekoracyjnych ramach. Taras poprzedzony jest kamiennymi schodami. Wokół dworu rozciąga się ogród, w opowieściach najstarszych mieszkańców kiedyś przepiękny, obecnie bardzo zaniedbany. Szczegółowo budowa dworu opisana jest m.in. w książce Piotra Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Małopolsce i na Podkarpaciu. Ponadto dwór wpisany jest do rejestru polskich zabytków nieruchomych.

Przypomnijmy, jeszcze przed II wojną światową w folwarku prowadzona była hodowla zarodowa świń. Następnie we wrześniu 1939 roku niedługi czas stacjonowało tam dowództwo 24 dywizji piechoty Wojska Polskiego. Był tam też przymusowy obóz pracy zorganizowany przez Niemców. W historię wojenną dworku wpisują się także losy przebywających tam wysiedlonych warszawiaków, m.in. Krystyny Pawlak, ps. „Krycha”, sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim. Po II wojnie światowej folwark znacjonalizowano, utworzono tam PGR z biurami spółdzielni rolniczej i mieszkaniami dla pracowników.

Temat przejęcia zabytkowego dworu przez gminę Tarnów raz po raz powracał na zebraniach wiejskich w sołectwie. Mieszkańcy dopominali się, aby samorząd zadbał o obiekt. -Dla naszej społeczności to sprawa priorytetowa. Dwór jest dumą miejscowości. Wielokrotnie, podczas zebrań wiejskich, zwracałem się do wójta, aby zadbał o jego renowację. Cieszę się, że jest na to szansa - mówi sołtys Radlnej, Wacław Senderak.

Negocjacje cenowe w sprawie zakupu dworu trwały już od 2017 r. Były trudne i długotrwałe, ale jak się okazuje – skuteczne, gdyż całość udało się nabyć za okazyjną kwotę niespełna 150 tys. zł. Dworek odkupiono od Związku Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rzemieślniczej w Krakowie.

W 2023 i 2024 roku opracowano pełną dokumentację budowlano-konserwatorską wraz z uzyskaniem pozwolenia konserwatorskiego decyzją Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Prace niemal w stu procentach sfinansowała dotacja od Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie oraz z pierwszej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. {Play}




Gmina Tarnów
Tarnów – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Do gminy wiejskiej Tarnów nie należy miasto Tarnów, stanowiące oddzielną gminę miejską Tarnów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).