Sobota, 17 kwietnia 2021r. | Imieniny: Rudolfa, Roberta
Pokaż menu

Nie trujmy siebie nawzajem – tereny zielone to nie śmietniki

06 kwietnia, 2021
Urząd Gminy Tarnów / Andrzej Otrębski - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Urząd Gminy Tarnów / Andrzej Otrębski - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Sprzęt AGD, RTV, meble, materiały budowlane i części samochodowe – między innymi tego rodzaju śmieci wciąż niestety znaleźć można w przydrożnych rowach. I mimo że wiosna sprzyja porządkom, na pewno nie są to miejsca, w których tego rodzaju odpady powinny się znajdować. - To tykające bomby ekologiczne – mówią eksperci.

Straż Gminna prowadzi postępowania w podobnych sprawach i w wielu przypadkach sprawców udaje się namierzyć. Ponoszą oni konsekwencje. Pomagają w tym m.in. tzw. fotopułapki umieszczone w różnych miejscach. Tworzenia dzikich wysypisk śmieci zabrania prawo. Podobnie jak spalania odpadów na tzw. powierzchni ziemi, czyli w popularnych ogniskach. Nie pozwalają na to przepisy przeciwpożarowe. Nie wolno rozpalać ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych, w odległości mniejszej niż 4 metry od granicy działki sąsiedniej, w odległości mniejszej niż 10 metrów od miejsca występowania omłotów i palnych płodów rolnych oraz w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu. Trzeba też pamiętać, że nie wolno nam powodować nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu. Nasi sąsiedzi mają prawo do sprzeciwu.

Przypomnijmy, że na terenie gminy Tarnów odpady komunalne: zmieszane, selektywnie zebrane, odpady bio i zielone oraz wielkogabarytowe, odbierane są spod posesji wg terminów ustalonych w  harmonogramach. Dodatkowo odpady posegregowane, mieszkańcy gminy Tarnów mogą nieodpłatnie oddać w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK-ach. Są one zlokalizowane w Tarnowie przy ul. Kąpielowej 4b i ul. Komunalnej 31. Mieszkańcy również nieodpłatnie mogą oddawać odpady niebezpieczne tj. przeterminowane leki do dwóch aptek na terenie gminy Tarnów – w Koszycach Małych i Nowodworzu.

Gospodarką odpadami komunalnymi w Urzędzie Gminy Tarnów zajmuje się Referat Inwestycji:

  • deklaracje, kosze, terminy odbiorów-tel: 14 688 01 60, pok. 101 (I piętro)
  • sprawy księgowe, opłaty, zaległości – tel: 14 688 01 21, pok. 3 (parter)Gmina Tarnów
Tarnów – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Do gminy wiejskiej Tarnów nie należy miasto Tarnów, stanowiące oddzielną gminę miejską Tarnów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).