Sobota, 17 kwietnia 2021r. | Imieniny: Rudolfa, Roberta

Nie trujmy siebie nawzajem – tereny zielone to nie śmietniki

06 kwietnia, 2021
Urząd Gminy Tarnów / Andrzej Otrębski - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Urząd Gminy Tarnów / Andrzej Otrębski - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Sprzęt AGD, RTV, meble, materiały budowlane i części samochodowe – między innymi tego rodzaju śmieci wciąż niestety znaleźć można w przydrożnych rowach. I mimo że wiosna sprzyja porządkom, na pewno nie są to miejsca, w których tego rodzaju odpady powinny się znajdować. - To tykające bomby ekologiczne – mówią eksperci.

Straż Gminna prowadzi postępowania w podobnych sprawach i w wielu przypadkach sprawców udaje się namierzyć. Ponoszą oni konsekwencje. Pomagają w tym m.in. tzw. fotopułapki umieszczone w różnych miejscach. Tworzenia dzikich wysypisk śmieci zabrania prawo. Podobnie jak spalania odpadów na tzw. powierzchni ziemi, czyli w popularnych ogniskach. Nie pozwalają na to przepisy przeciwpożarowe. Nie wolno rozpalać ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych, w odległości mniejszej niż 4 metry od granicy działki sąsiedniej, w odległości mniejszej niż 10 metrów od miejsca występowania omłotów i palnych płodów rolnych oraz w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu. Trzeba też pamiętać, że nie wolno nam powodować nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu. Nasi sąsiedzi mają prawo do sprzeciwu.

Przypomnijmy, że na terenie gminy Tarnów odpady komunalne: zmieszane, selektywnie zebrane, odpady bio i zielone oraz wielkogabarytowe, odbierane są spod posesji wg terminów ustalonych w  harmonogramach. Dodatkowo odpady posegregowane, mieszkańcy gminy Tarnów mogą nieodpłatnie oddać w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK-ach. Są one zlokalizowane w Tarnowie przy ul. Kąpielowej 4b i ul. Komunalnej 31. Mieszkańcy również nieodpłatnie mogą oddawać odpady niebezpieczne tj. przeterminowane leki do dwóch aptek na terenie gminy Tarnów – w Koszycach Małych i Nowodworzu.

Gospodarką odpadami komunalnymi w Urzędzie Gminy Tarnów zajmuje się Referat Inwestycji:

• deklaracje, kosze, terminy odbiorów-tel: 14 688 01 60, pok. 101 (I piętro)
  • sprawy księgowe, opłaty, zaległości – tel: 14 688 01 21, pok. 3 (parter)

Gmina Tarnów
Tarnów – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Do gminy wiejskiej Tarnów nie należy miasto Tarnów, stanowiące oddzielną gminę miejską Tarnów.