Czwartek, 23 maja 2024r. | Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina

Jest reakcja na interwencję mieszkańców – ważny odcinek potoku Radlanka oczyszczony

21 listopada, 2023
Urząd Gminy Tarnów / Andrzej Otrębski - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Urząd Gminy Tarnów / Andrzej Otrębski - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Była interwencja - jest reakcja, a mieszkańcy zadowoleni. Mowa o udrożnieniu newralgicznej części potoku Radlanka w miejscowości Radlna w gminie Tarnów. To reakcja na głosy mieszkańców, którzy podczas zebrań wiejskich prosili o wykonanie prac konserwacyjno – zabezpieczających przed powodzią. -Monit władz gminy do Wód Polskich okazał się skuteczny i część potoku, który raz po raz stwarzał problemy, został oczyszczony. Pierwszy zakres prac jest wykonany, za co bardzo dziękujemy – mówi sołtys Radlnej, Janusz Tadel.

Po interwencji mieszkańców, samorząd wystąpił z pismem do Wód Polskich – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Zarząd Zlewni w Nowym Sączu. Prośba dotyczyła zabezpieczenia potoku Radlanka przed powodzią w miejscowościach Radlna i Poręba Radlna poprzez wykonanie tzw. prac konserwacyjno – zabezpieczających ze względu na fakt, że nieoczyszczone koryto oraz obrośnięte brzegi powodują spiętrzenie wód i podtapianie posesji.

Podczas obfitych opadów deszczu potok Radlanka raz po raz spędzał sen z powiek mieszkańcom. -Te prace były konieczne, bo ciągle byliśmy zalewani. Bardzo dziękujemy za to, że samorząd wziął sprawy w swoje ręce i chroni w ten sposób nasz dobytek. Dobrze byłoby jeszcze poprawić jakość przepływu nieco dalej, w kierunku Poręby Radlnej – mówi prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Radlnej, Grażyna Ciupek.

Najbardziej dolegliwie mieszkańcy Radlnej wspominają powódź z 1997 roku. -Wtedy Radlanka dosłownie płynęła przez całą wieś, dlatego zawsze podczas większych opadów obawialiśmy się o swoje bezpieczeństwo – mówi prezes Klubu Seniora w Radlnej, Wiesława Niemczura.

-Nasza prośba została częściowo spełniona, pierwszy odcinek jest już bezpieczny i udrożniony. Mamy nadzieję, że kolejne pisma kierowane do Wód Polskich w podobnych sprawach zostaną również tak sprawnie i skutecznie rozpatrzone – mówi zastępca wójta, Sławomir Wojtasik.

Mowa również o potoku Dębnica płynącym przy ul. Najdałówka w Tarnowcu, w niedalekim sąsiedztwie Radlanki. Jest on również niedrożny, wymaga oczyszczenia koryta i brzegów. Kilkukrotnie ponawiany wniosek samorządu w tej sprawie czeka na realizację.

Zebrania wiejskie to możliwość bezpośredniego zgłaszania uwag i propozycji dotyczących poszczególnych obszarów życia. Są one realizowane na bieżąco. To naoczny wpływ mieszkańców na to, co dzieje się na ich terenie. Regulacja potoku Radlanka jest jednym z przykładów. {Play}

Gmina Tarnów
Tarnów – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Do gminy wiejskiej Tarnów nie należy miasto Tarnów, stanowiące oddzielną gminę miejską Tarnów.