Sobota, 8 maja 2021r. | Imieniny: Stanislawa, Lizy, Wiktora

Będą niższe stawki za konserwację oświetlenia

15 kwietnia, 2021
Urząd Gminy Tarnów / Andrzej Otrębski - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Urząd Gminy Tarnów / Andrzej Otrębski - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

To efekt wielomiesięcznych negocjacji przedstawicieli samorządów z regionu tarnowskiego, w tym gminy Tarnów, z przedstawicielami firmy Tauron Nowe Technologie. Przełomem było spotkanie w Wierzchosławicach, w którym wzięli udział członkowie zarządu spółki energetycznej wraz z wójtami i burmistrzami z powiatu tarnowskiego oraz Dąbrowy Tarnowskiej. Rozmawiano na temat kosztów utrzymania i konserwacji infrastruktury oświetlenia ulicznego oraz możliwości dzierżawy słupów przez samorządy lokalne. Dyskusja dotyczyła ponadto modernizacji istniejącej infrastruktury na energooszczędną z zastosowaniem nowoczesnych, ekologicznych opraw ledowych, które w dłuższej perspektywie czasowej przyniosą oszczędności w kosztach oświetlenia. - Doszliśmy do kompromisu, który nazwałbym umiarkowanie optymistycznym - mówi zastępca wójta, Sławomir Wojtasik, który uczestniczył w negocjacjach.

Przedstawiciele samorządów zaproponowali powrót do indywidualnych stawek przesłanych do gmin na początku 2021 roku. Wynegocjowane ostatecznie indywidualne stawki dla poszczególnych samorządów będą, jak w przypadku gminy Tarnów, nieznacznie niższe niż dotychczas z zachowaniem ich wysokości do końca marca 2022 roku. Zakończenie negocjacji daje możliwość szybkiego zawarcia indywidualnych umów z operatorem na konserwację i niezwłoczne przystąpienie przez niego do usuwania zgłaszanych przez mieszkańców awarii oświetlenia.

Ostatecznie ustalono, że podpisanie umów nastąpi od 1 maja 2021 roku do końca marca 2022 r. Odrębnie będzie również rozliczony okres od stycznia do kwietnia 2021 roku na korzystnych dla gmin warunkach finansowych. - Negocjacje pokazały gotowość dobrej współpracy samorządów między sobą oraz partnerskie zasady i przychylność ze strony Tauronu Nowe Technologie. Mieszkańcom dziękujemy za cierpliwość i zgłaszanie zadań dotyczących napraw. Teraz wreszcie będą one realizowane – dodaje zastępca wójta.

Przedstawiciele Grupy Tauron Nowe Technologie SA potwierdzili również, że jest możliwość dzierżawy infrastruktury oświetleniowej w zaproponowanej w piśmie stawce, jednak wymaga to przeprowadzenia odpowiedniej procedury. Teraz najpilniejszą sprawą jest zawarcie nowych umów. W najbliższym czasie zaplanowano powrót do negocjacji w sprawie dzierżawy i modernizacji infrastruktury oświetleniowej.

Dodajmy, że w spotkaniu w Wierzchosławicach ze strony Grupy Tauron Nowe Technologie SA wzięło udział liczne kierownictwo spółki na czele z prezesem zarządu Arturem Warzochą oraz jego zastępcą Piotrem Apollo. W trudnych negocjacjach samorządy wspierali także posłowie ziemi tarnowskiej. {Play}

Gmina Tarnów
Tarnów – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Do gminy wiejskiej Tarnów nie należy miasto Tarnów, stanowiące oddzielną gminę miejską Tarnów.