Czwartek, 18 lipca 2024r. | Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona
Pokaż menu

Zapraszamy do udziału w projekcie “Wielu ludzi, jedna historia” czyli młode pokolenie na tropie przodków

10 czerwca, 2020

Bractwo Kurkowe w Ciężkowicach oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice serdecznie zapraszają dzieci i młodzież w wieku 6 – 15 lat mieszkające na terenie gminy Ciężkowice do udziału w projekcie pn. "Wielu ludzi, jedna historia" czyli młode pokolenie na tropie przodków.

W ramach projektu zaplanowano cztery wyjazdy studyjne do lokalnych rzemieślników i rękodzielników, w tym do:
- pasieki pszczelarskiej,
- warsztatu garncarskiego,
- gospodarstwa, gdzie wypieka się tradycyjny chleb,
- pracowni koronczarskiej.
 
Po zakończeniu cyklu wyjazdów studyjnych odbędą się stacjonarne warsztaty cechowe, w ramach których każdy uczestnik odbędzie 20 godz. szkolnych zajęć. Na warsztatach uczestnicy zgłębią swoją wiedzę i umiejętności dotyczące wybranego przez siebie rzemiosła. Zajęcia poprowadzą lokalni rzemieślnicy / rękodzielnicy, którzy mają wieloletnie doświadczenie w prezentowanym cechu rzemieślniczym.
 
Ponadto w ramach projektu zaplanowano dla uczestników przeprowadzenie gry terenowej podejmującej temat walk partyzanckich na Pogórzu, gra będzie oparta na metodzie questu tj. odkrywania dziedzictwa miejsca poprzez przemierzanie nieoznakowanych szlaków, jej celem jest rozwiązanie zagadek logicznych, historycznych i terenowych, po to by dotrzeć do wyznaczonego miejsca. W ramach projektu zorganizowana zostanie także dyskusja na wzór „uproszczonej” debaty oksfordzkiej o historii regionu Pogórza z udziałem doświadczonych historyków. Do debaty zostaną zaproszeni  uczniowie szkół podstawowych z gm. Ciężkowice.
 
Na podsumowanie działań projektowych zostanie zorganizowany piknik historyczny „Dawnych Cechów Czar”, w którym udział wezmą członkowie Bractwa Kurkowego w Ciężkowicach i sąsiadujących Bractw będących kontynuatorami tradycji cechowych, a także dzieci uczestniczące w projekcie. Podczas pikniku zostanie przeprowadzony uroczysty pochód członków Bractw w kontuszach i strojach brackich. Na piknik zaprosimy też lokalnych rękodzielników, aby również pokazali swoje prace.
 
Projekt skierowany jest do 80 osób. Każda osoba zakwalifikowana do projektu uczestniczyć będzie we wszystkich wyjazdach studyjnych, w grze terenowej, w pikniku historycznym oraz w jednych, wybranych przez siebie, warsztatach. 
Termin realizacji w/w zajęć: lipiec - listopad 2020 r.
 
Jeśli chcesz wziąć udział w zajęciach i wyjazdach, wypełnij wraz z rodzicami zgodę na uczestnictwo w projekcie (Zgoda na uczestnictwo w projekcie) i poczekaj na informację, czy zakwalifikowałeś się do projektu. Formularz zgody oraz informacje dotyczące projektu dostępne są w siedzibie Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, na stronach internetowych www.ciezkowice.pl oraz na profilu facebook’owym Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice.
 
Dokumenty rekrutacyjne przyjmowane będą w biurze Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice (RATUSZ) w okresie od 15.06.2020 r. do 26.06.2020 r. w godzinach od 08.00 do 16:00.
 
 
ZAPRASZAMY!
 
Projekt finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
 
 Gmina Ciężkowice
Ciężkowice – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).