Piątek, 4 października 2024r. | Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka
Pokaż menu

Sukces Koła Gospodyń Wiejskich z Bruśnika

01 maja, 2020
Sukces Koła Gospodyń Wiejskich z Bruśnika

W dniu 06 października br.  Koło Gospodyń Wiejskich z Bruśnika wzięło udział w     X Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłonce. Przygotowania do wyjazdu  trwały ponad trzy miesiące a uczestniczyły w tej pracy zarówno miejscowe panie jak i panowie.
Na początku wspólnie zdecydowali, że zgłoszą się do wszystkich czterech konkursów.
- W pierwszym konkursie  Tradycyjnych Scenek Obyczajowych wystąpili z obrazem scenicznym pt. "Kisenie kapusty". Do przedstawienia zaangażowanych było trzynaście osób .Były to panie: Renata Kucharska, Grażyna Pietrucha, Helena Kloc, Joanna Karpińska, Maria Kuropatwa, Wiktoria Baran i  Kinga Bania  oraz panowie: Lucjan Dyngosz, Filip Stec, Eugeniusz Śliwa i Józef Biskup. Muzycznie widowisko opracował Stanisław Deś. Poczynając od napisania scenariusza do pełnego skompletowania strojów i rekwizytów jest to wspólne dzieło członków Koła.Udział w tej konkurencji przyniósł grupie z Bruśnika drugie miejsce.
- Do konkursu pieśni ludowych  wybrano ostatecznie trzy pieśni: „Zaręcyny             u dziewcyny”, „Płynie włoda łod strumyka”  i  „W Bruśnicki dolinie”.
W grupie, która je zaśpiewała  wystąpiły panie: Renata Kucharska , Helena Kloc, Lucyna Chorąży i panowie:  Stanisław Deś , Eugeniusz Śliwa i Józef Biskup.  Ten konkurs zakończył się zdobyciem pierwszego miejsca przez zespół  z Bruśnika. Duża w tym zasługa również Stanisława Desia, który zadbał aby wykonanie pieśni było perfekcyjne nie tylko muzycznie ale także zgodnie z zapisami gwary pogórzańskiej.
- Konkurs  Rękodzieła Artystycznego w ramach którego mieliśmy wykonać rózgi weselne nie był wcale łatwym konkursem. Tradycja robienia tego dawnego rekwizytu starosty weselnego dawno poszła w zapomnienie. Jak powiedziała Pani Irena Połeć: "Na szczęście okazało się, że jest w naszym Kole ktoś, kto wie jak taką rózgę zrobić. To nasza niezastąpiona pani Zofia Bania. Z rozmów ze starszymi  mieszkankami Bruśnika wynikało, że  w naszej miejscowości wykonywane były rózgi w kształcie „łezki”. Zaczęliśmy od przygotowania  szkieletu , robienia kwiatków i wicia w ramach treningu w siedzibie Koła." Nabyte umiejętności pozwoliły aby  w Jabłonce podczas konkursu  trzy  osoby w ciągu czterech  godzin  zdążyły zrobić kwiatki z bibuły i upleść rózgę. Dokonały tego: Pani Zosia w raz z córką Wiesławą i Aliną Żabą. Trud nie poszedł na marne ponieważ i w tym konkursie Bruśnik zajął pierwsze miejsce!
Konkurs Tradycyjnych Potraw, w którym  głównym składnikiem miał być pęcak okazał się dla pań z Bruśnika najłatwiejszy. Ich pierwsza myśl  skupiła się wokół dania o nazwie bruśnicki pęcok z grochem, potocznie też zwany pęcokiem z bombom i tak już zostało. Jednak na wszelki wypadek danie to w ramach treningu zostało wcześniej kilka razy w Klubie  ugotowane i degustowane. Wybór był trafny.  Pęcok z bombom zajął pierwsze miejsce.  Danie to przygotowała Halina Rojek. Na  stoisku reprezentacji KGW z Bruśnika oprócz dania przedstawionego do oceny były inne  smakołyki, takie jak ciastka, ciasta:  z  jabłkami , ze śliwkami, pierogi: z kapustą i ruskie, chleb  wiejski ze smalcem, różne wędliny, sałatki, nalewki i domowe wina. Na stoisku z Bruśnika  pracowały panie: Halina Rojek, Grażyna Bania , Lucyna Chorąży i Irena Połeć. Panie Krystyna Ciesielczyk,  Anna  Dziubaczka i  Maria Jaje , które z różnych przyczyn nie mogły być na przeglądzie, także były zaangażowane  w przygotowanie potraw na stoisko.
Koło Gospodyń Wiejskich z Bruśnika otrzymało nagrodę finansową w kwocie 2000 złotych oraz sprzęt elektryczny i zestaw naczyń do swojej kuchni.
Koło pragnie  podziękować Panu Burmistrzowi Zbigniewowi Jurkiewiczowi za sfinansowanie przez Gminę Ciężkowice  kosztów przejazdu, Janowi  Baniakowi za ofiarowanie  wędlin na stoisko oraz pracownikowi MODR Stanisławowi Gniadkowi  za pomoc przy zgłoszeniu  grupy z Bruśnika do konkursu.  (B.K)

(Pierwsze 16 fotografii pochodzi z archiwum MCK Sokół w Nowym Sączu - pozostałe wykonał S. Deś)




Gmina Ciężkowice
Ciężkowice – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).