Sobota, 30 września 2023r. | Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronima
Pokaż menu

SPACER ŚCIEŻKĄ W KORONACH DRZEW JUŻ MOŻLIWY!

21 lipca, 2023
SPACER ŚCIEŻKĄ W KORONACH DRZEW JUŻ MOŻLIWY!

W czwartek, 20 lipca 2023 roku, w Ciężkowicach odbyło się oficjalne otwarcie przyrodniczo-edukacyjnej Ścieżki w Koronach Drzew. Ścieżka wraz z Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej są elementem dużego projektu pn. „ZIEMIA – WODA – POWIETRZE Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach”. Budżet przeznaczony na budowę nowej atrakcji obejmował 21 mln złotych, jednak wartość całego projektu – realizowanego od roku 2019 – przekroczyła łączną kwotę 32 mln złotych netto. 17 mln złotych to dofinansowanie ze środków pochodzących z Unii Europejskiej w ramach „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020”. Kolejne 5 mln na realizację tego zadania przekazał Gminie Samorząd Województwa Małopolskiego. Budżet Gminy Ciężkowice stanowiący wkład do całego projektu wyniósł 10 milionów złotych.

Sama ścieżka ma długość ponad 1 000 metrów, a w najwyższym punkcie sięga 22 metrów ponad poziom gruntu. Jej początek znajduje się przy budynku wejściowym przy ul. Zakole 12. Budynki obsługi - początkowy i końcowy - wyposażone zostały w węzeł sanitarny z pełnym dostępem dla osób niepełnosprawnych. Wzdłuż ścieżki rozlokowane zostały przystanki eko-edukacyjne i sprawnościowe oraz punkty widokowe, które pozwolą na podziwianie m.in. Pasma Brzanki – królowej Pogórza Ciężkowickiego.

Po oficjalnym powitaniu gości, symbolicznym przecięciu wstęgi i okolicznościowych wystąpieniach, zwiedzający mieli możliwość po raz pierwszy przejść unikatową ścieżką. Goście mieli wyjątkową okazję do podziwiania bogactwa ciężkowickiej przyrody. Na ścieżce na gości czekali pracownicy Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

Dla każdego Gościa, na końcu ścieżki, czekały sadzonki drzew, które można było oznaczyć swoim imieniem i zasadzić własnoręcznie nieopodal nowej atrakcji lub zabrać do domu i zasadzić w swoim otoczeniu na pamiątkę wydarzenia. Partnerami akcji sadzenia drzew były Lasy Państwowe oraz projekt zintegrowany LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”, w ramach którego sfinansowane zostały okolicznościowe gadżety.

Uczestnicy wydarzenia mieli również możliwość podziwiania spektakularnego występu artystycznego zaprezentowanego przez Klaudię Bawer – Mistrzyni Polski w akrobatyce powietrznej na szarfach.

Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Nawojowa.

Na wszystkich Gości czekały przysmaki tradycyjnej kuchni przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bogoniowicach i Kąśnej Dolnej.

Poniżej fotorelacja z wydarzenia. 

fot. Renata Miłkowska

Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach

Lasy Państwowe

Klaudia Bawer aerial artist

 

#GminaCiężkowice

#MałopolskieCentrumEdukacjiEkologicznejwCiężkowicach

#tubijesercePogórza
Gmina Ciężkowice
Ciężkowice – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).