Środa, 27 września 2023r. | Imieniny: Wincentego, Mirabeli, Justyny
Pokaż menu

Rzeki dawniej i dziś – zaproszenie na szkolenie w Muzeum Przyrodniczym

01 maja, 2020

Wody Polskie oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
zapraszają na szkolenie
pt.: „Rzeki dawniej i dziś – korzyści dla lokalnych społeczności”

29.02.2020 r.(sobota) godz. 9:30-16:00
Muzeum Przyrodnicze im. K. i W. Tomków w Ciężkowicach

 

 

 

OTWARTE ZAPISY TELEFONICZNE – 14 65 10 038
Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń

Program szkolenia:
9:15-9:30 Rejestracja uczestników
9:30-14:00 Część merytoryczna szkolenia. (W trakcie dwie przerwy kawowe oraz wycieczka terenowa nad rzekę Białą)
14:00-15:00 Przerwa obiadowa.
15:00-16:00 Lekcja o rzece Białej w batyskafie, zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego.

INFORMACJE O SZKOLENIU
1. Naturalna rzeka – co to znaczy, jak wygląda, jakie ma cechy, czy takie rzeki występują jeszcze w Polsce?
2. Co nam dawały rzeki i wody śródlądowe, dlaczego osiedlaliśmy się nad rzekami (rybołówstwo, rekreacja, żegluga, higiena itd.) – liczby, anegdoty, przykłady. I jak radziliśmy sobie dawniej z powodziami.
3. Co się stało, że rzeki stały się „niepotrzebne”, czy są już tylko zagrożeniem? Przyczyny degradacji rzek – jakość wody, przekształcenie koryt, budowa przegród (stopnie zabezpieczające mosty i drogi, hydroelektrownie). Błędy w planowaniu przestrzennym, ochrona przed powodzią za pomocą obiektów hydrotechnicznych.
4. Co się robi by było inaczej (na świecie, w Polsce), co można zrobić samemu. Ograniczanie zagrożenia powodziowego poprzez zwiększanie retencji dolin rzecznych, likwidacja barier migracyjnych (budowa przepławek dla ryb), ochrona jakości wód, renaturyzacja rzek, Europejski Zielony Ład.
Czas trwania szkolenia: 4-5 godzin

Szkolenie jest realizowane w ramach projektu: Przywrócenie ciągłości ekologicznej i realizacja działań poprawiających funkcjonowanie korytarza swobodnej migracji rzeki Biała Tarnowska. Projekt ma na celu przywrócenie Białej Tarnowskiej stanu umożliwiającego życie i rozwój ryb wędrownych oraz innych organizmów, przy równoczesnej poprawie ochrony przed powodzią.
Strony w Internecie: wislokabezbarier.com, biala-tarnowska.org

Prowadzący szkolenia:

Małgorzata SIUDAK
Inżynier środowiska. Zajmuje się zarządzaniem w gospodarce wodnej, w szczególności zarządzaniem ryzykiem powodziowym, edukacją i informacją w tym zakresie. Prowadzi szkolenia dla przedstawicieli samorządów lokalnych, lokalnych liderów i nauczycieli. Certyfikowany szkoleniowiec. Jest współautorem wielu wydawnictw oraz materiałów edukacyjnych i dydaktycznych dotyczących ograniczania skutków powodzi.

Roman KONIECZNY
Inżynier budownictwa wodnego - specjalista w zakresie gospodarowania wodą i zarządzania ryzykiem powodziowym. Zajmuje się komunikacją z lokalnymi grupami społecznymi, samorządami i lokalnymi liderami. Jest autorem i współautorem wielu wydawnictw oraz materiałów edukacyjnych i dydaktycznych dotyczących ograniczania skutków powodzi. Ukończone kilka naukowych szkół letnich NATO i certyfikowany trener.

Karol Ciężak
Inżynier geodeta, specjalista ds. planowania przestrzennego który od blisko ośmiu lat zawodowo zajmujące się rewitalizacją, renaturyzacją i ochroną bioróżnorodności. Koordynator projektów z zakresu ochrony czynnej, działacz społeczny.

Mail kontaktowy:
szkoleniaprzewodnickie@gmail.com
Gmina Ciężkowice
Ciężkowice – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).