Poniedziałek, 6 lutego 2023r. | Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawla

Relacja z wieczoru patriotycznego w Kąśnej Dolnej

21 listopada, 2022
Relacja z wieczoru patriotycznego w Kąśnej Dolnej

W niedzielę 20 listopada 2022 roku, w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbyła się piąta edycja wieczoru patriotycznego z cyklu „Spotkajmy się u Paderewskiego – Pamięci Pułkownika Jerzego Pertkiewicza”. Wydarzenie zgromadziło tłumy zainteresowanych dźwiękami muzyki klasycznej, a także wspólnym śpiewem. Pierwsza jego część poświęcona była wyjątkowym występom artystycznym w wykonaniu Ad MaioreS, MLO String Quartet, Chóru NOLITE TIMERE, którzy na warsztat wzięli utwory między innymi W.A. Mozarta, F. Mendelssohna, D. Milhauda czy J. Cacavasa. Najmłodsza zaś artystka, Tosia Duman, zaprezentowała interpretację piosenki „Co to jest niepodległość?” wzruszając uczestników wydarzenia.

„Przez długie 123 lata
Nie było nas na mapie świata
I jak to czasem mówią dorośli
Wtedy nie było niepodległości

Co to jest niepodległość
Teraz wiem już na pewno
Każde dziecko dziś woła
To polski dom polska szkoła
Co to jest niepodległość
Teraz wiem już na pewno”
– śpiewała.

Zwieńczeniem części pierwszej było przybliżenie życiorysu Pułkownika Jerzego Pertkiewicza, a także osobistych wspomnień artystów z relacji z nim w uznaniu jego wybitnych zasług dla kształtowania dobra społeczeństwa w duchu patriotyzmu i szacunku dla niepodległości. Wspomnieniom przysłuchiwał się obecny na spotkaniu syn Pułkownika Pertkiewicza – Zygmunt Pertkiewicz.

Drugą część wydarzenia stanowiło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Uczestnicy otrzymali specjalnie przygotowane na tę okazję śpiewniki okolicznościowe, a także kotyliony czy flagi. Na zakończenie, prowadząca spotkanie dr hab. Danuta Augustyn, prof. Akademii Muzycznej im Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz koordynatorka projektu dr Renata Śliwa z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zaprosiły wszystkich gości na przygotowaną przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ciężkowicach degustację gęsiny.

Gmina Ciężkowice
Ciężkowice – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.