Czwartek, 23 maja 2024r. | Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina
Pokaż menu

Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Ciężkowicach

15 listopada, 2023
Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Ciężkowicach

11 listopada 2023 roku w Ciężkowicach uroczyście świętowano 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie rozpoczęły się w południe pod Pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego na płycie Rynku w Ciężkowicach. Uczestnicy wzięli udział w podniesieniu Flagi Polski, następnie odśpiewano Hymn Państwowy z udziałem Orkiestry Dętej OSP im. Jana Muchy w Ciężkowicach. Dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ciężkowicach oraz seniorzy z Dziennego Domu Senior + w Ostruszy wykonały „Mazurka Dąbrowskiego” w języku migowym. Następnie głos zabrał Burmistrz Ciężkowic Stanisław Kuropatwa oraz Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron, którzy podkreślili, że Narodowe Święto Niepodległości to czas dumy narodowej, ale także czas refleksji i pamięci o tych, którzy walczyli i zginęli za wolną Polskę. Dyrektor Centrum Kultury Bogdan Krok odczytał list okolicznościowy od Posłanki na Sejm RP Urszuli Augustyn po czym delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego. W zwartym szyku uczestnicy przemaszerowali do Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Ciężkowicach, gdzie odbyła się Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Kolejna część obchodów miała miejsce w Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach. Koncert patriotyczny w wykonaniu Towarzystwa Śpiewaczego „CANTABILE” wraz z Chórem „NOLITE TIMERE” Zespołu Szkolno-Przedszkolengo im. Jana Pawła II w Ciężkowicach oraz Orkiestry Dętej OSP im. Jana Muchy w Ciężkowicach był wyjątkową okazją do tego, aby muzyka połączyła różne pokolenia ukazując radość i dumę z wolnej i niepodległej Ojczyzny.
Po koncercie, wszyscy uczestnicy mieli okazję skosztować pysznego poczęstunku przygotowanego przez Koła Gospodyń Wiejskich z Bogoniowic, z Ciężkowic oraz Kipsznej.
Gmina Ciężkowice
Ciężkowice – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).