Czwartek, 23 maja 2024r. | Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina
Pokaż menu

Bogdan Krok odznaczony Srebrnym Krzyżem Małopolski

01 maja, 2020
Bogdan Krok odznaczony Srebrnym Krzyżem Małopolski

Podczas pierwszego dnia V Kongresu Kultury Regionów w Nowym Sączu pracownik Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice – Bogdan Krok, został odznaczony  Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski. Bogdan Krok dzieli swoją aktywność zawodową i społeczną na dwie miłości; teatr i koronkę klockową.
Tej ostatniej dwie dekady wstecz wróżono  zapomnienie.  Postanowił to zmienić. Kierowane przez niego Stowarzyszenie uruchomiło we współpracy z Ministerstwem Kultury i Urzędem Marszałkowskim stałe warsztaty nauki koronki klockowej dla dzieci i dorosłych. Jest  pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej. W tym roku Festiwal Koronki obchodził dwudziestą jubileuszową edycję. Efektem tych działań jest obserwowany od kilkunastu lat renesans koronki klockowej nie tylko w najbliższym Bobowej regionie, ale także w Małopolsce i całym kraju.
W ubiegłym roku  Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej w Bobowej zostało wyróżnione nagrodą Marszałka Województwa Małopolskiego "Kryształy Soli" w kategorii Kultura, Dziedzictwo Narodowe, Tożsamość Regionalna.
Częścią jego pracy w Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice jest opieka nad  Muzeum Etnograficznym "Grociarnia" w Jastrzębi gdzie prowadzi dla najmłodszych niezwykłe lekcje tradycji. 
Wszyscy jednak częściej kojarzymy i widzimy Pana Bogdana jako animatora grup teatralnych, dla których oprócz pozaetatowego czasu poświęca całe serce. Co roku jest to co najmniej kilka przedsięwzięć scenicznych i plenerowych. Do szczególnych osiągnięć na tym polu należy zaliczyć stworzenie i aktywność grupy Synapsy, która w unikatowy sposób zaangażowała lokalną młodzież w szereg zaawansowanych projektów o charakterze teatralnym i filmowym. 
Warto wspomnieć, że swoją aktywność zawodową  Pan Bogdan rozpoczął właśnie w Ciężkowicach (1981 – 1983). 
Gratulujemy! 

W.S.
 
foto. Piotr Droździk
dzięki uprzejmości MCK Sokół
 

     Gmina Ciężkowice
Ciężkowice – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).